Türk Van Kedisi

Türk Van Kedisi

Türk Van Kedisi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Fiziksel Özellikler

Türk Van kedisi, orta derecede uzun gövdeli ve kuyruklu, büyük, kaslı, iyi inşa edilmiş bir kedidir.

Güçlü, geniş omuzları ve kısa boynu vardır; kedi dünyasının eğlencesi. Van kedisi’nın gövdesi, ne sulu, ne de zayıf olmalıdır. Bir sporcunun vücut yapısını akılda tutmalı ve aslında, bir dişi için sekiz kilo, bir erkek için 18 kilo kadar olgun bir boyuta büyüyen en büyük kedilerden biridir.

Van Kedisi yarı uzun saç olarak sınıflandırılır, ancak mevsime göre belirlenen iki saç uzunluğu vardır.

Kışın, saç kalın ve uzun, göğsünde tam ruff ve ayak parmakları arasında bile kürk tam tutam ile. Yaz aylarında, saç kısa bir ışık kat bırakmak için tutuyor.

Her iki ceket uzunluğu da kaşmir kadar yumuşak, kökten aşağı doğru olacak şekilde tiplendirilmiştir.

Van kedisi’nde belirgin bir astar yok, sadece bir kat. Kat, doğumda kısa başlar ve üç ila beş yıllık bir süre içinde yavaş yavaş büyür, böylece yavrular kısa kuyruklar halinde, ince kuyruklarla, ama olgunlaştıkça, göğüslerdeki kürk dolduracak ve kuyruk olacak Tam bir fırça kuyruğuna dönüşecek.

Kuyruk saç dökmez veya mevsime göre değişmez, ancak uzun ve dolu kalır. Kulaklar tüylü tüylü kalır, böylece yaz ceketiyle bile

Türk Van kedisinin tüyleri ve rengi bu kedinin öne çıktığı yer. Klasik renklendirme, her yerinde beyaz renktedir, kuyrukta ve başın üstünde koyu renkte ve daha az sıklıkta, omuz bıçakları arasındaki arkada.

Bu renk deseni bir “Van kedisi” deseni olarak adlandırılır.Van kedisinin tüyleri, ipeksi dokusunun bir sonucu olarak doğal olarak suya dayanıklıdır ve muhtemelen sadece bir kat olduğu için.

Van kedisi su sever ve kendini uzun süre mutlu bir şekilde yüzebilir ve nispeten kuruyabilir. Saçlarının vücuduna yapışması veya bir saat boyunca pençesini ve dilini kurutmak için kürklerini kabartmak zorunda kalması, olağan kedi rahatsızlıklarıyla uğraşmak zorunda değildir. Yumuşak kürkünün bir başka faydası da paslanma direncidir. Çok az tımar gereklidir.

Başından Geçenler

Bu, binlerce yıl boyunca yaşadığı ortama uyacak şekilde evrimleşen doğal olarak ortaya çıkan bir ırktır. Güçlü, kuvvetli ve sağlıklı. Bu cins ile bilinen genetik problemler yoktur.

Dikkat edilmesi gereken bir istisna, sağırlığa ya da en azından işitme bozukluklarına eğilimli olan, hiç rengi olmayan tüm beyaz Van kedisi’dir. Bu pek çok tamamen beyaz hayvanın ortak bir kusuru.

Aslında, tüm beyaz Van kedisi için özel bir isim var: Türk Vankedisi. Bir Türk Van olarak kabul edilmemiştir, ancak kendi sınıfının bir cinsi olarak sınırlı bir kabul görmüştür, özellikle de Britanya’daki Cat Fantezi Yönetim Kurulu’ndan.

Britanya’da, çoğu Türk Van kedisi geçişi, tüm beyaz renk ile ilişkili herhangi bir işitme bozukluğunu en aza indirmek için bir Türk Van kedisi dir.

Van kedisi, tipik olarak kedisi olduğunda çok büyük kulaklara sahiptir ve zamanla kulaklarına uzanır. Burun düz ve asyalıdır, yarı-uzun tüylü bir uzun süre göze çarpar ve yüksek yanak kemikleri ve şaşırtıcı derecede parlak gözleriyle oldukça egzotik bir görünüm verir.

Tuhaf göz renkleri olan Türk Van kedisilerini bulmak yaygındır. Yani, bir mavi ve bir amber göz. Bu çarpıcı, doğal olarak meydana gelen özellik sadece Van kedinin memleketinde kabul edilebilir değil.

Türkiye’nin dışında, Van kedisi cinsi, tasarımla mavi veya kehribar rengi eşleştirmelerle daha sık görülür.

Van kedisindeki gözlerin eşleştirilmesindeki bu batı tercihi, Türkiye’nin Van Gölü’nün halkına eğlence kaynağıdır.

Kişilik ve Mizaç

Türk Van kedisi son derece enerjik ve aktif. Her zaman hareket halindeyken, raflara atlamak, evle dalga geçmek ya da sadece bir oyun oynayarak kendini eğlendirmek.

Her şeyin üstünde olmayı, aşağıdaki olayları izlemeyi tercih eden bir kat kedisi olduğu bilinmemektedir. Yüksek yerlerdeki sevgiyle eşleştirilen yüksek enerji, Van kedisini değerli bulduğunuz ama Van kedisinin basit bir engel olarak gördüğü süsler söz konusu olduğunda biraz dikkatsiz hale getirir.

Evinize getirmek istediğiniz arkadaşınız olarak bir Van kedisiyle yerleştiyseniz, eşyaların raflardan çalınmasını bekleyin.

Nesnelerin bir koleksiyoncusuysanız, değerli eşyalarınızın kaybını, onları düşük ve güvenli tutarak önleyebilirsiniz. Kırılmaz nesneler için yüksek rafları kullanın.

Bir aslan gibi, Van kedisi de “gururunu” yüksekte, evindeki güvenliğini ve bağlı olduğu insanları araştırmayı çok seviyor. Ve bir aslan gibi, Van kedisi cesur ve mükemmel bir avcı olduğu için bilinir.

Dışarıdan sıradışı sesler duyduğunda çok koruyucu, hırıltı olabilir. Van kedisi, bir ya da iki kişi ile güçlü ve sıkı bir bağ kurar, bir ömür boyu ayrılmıştır; sahiplerini değiştirmek için iyi yapmaz.

Yüzmeye gitmeyi çok seviyor, bu yüzden sık sık kediyi yüzme havuzunda veya gölde bulacaksınız (eğer yakınlarınız varsa). Su ile hayranlık tüm suya uzanır, bu nedenle banyo söz konusu olduğunda dikkatli olunmalıdır.

Klozetin kapalı kalması kedinizin güvenliği için önemlidir. Aksi takdirde, Van kedisinin musluklarla veya su çanaklarıyla oynamasına izin vermek, ideal bir eğlence olacaktır.

Kedi de çok vokal ve özellikle akşam yemeği sırasında dikkat merkezi olmak için seviyor.

TARIH

Bu kedi ırkı, yüzyıllar boyunca Van Gölü (ve onu çevreleyen alanlar) bölgesinde yaşar.

Van’ın bu bölgeyi kendi yöresinde yaptığı zaman kesin değil, ama en az 5000 yıl öncesine ait süs eşyaları, çizimler, oymalar ve mücevherler, Van ve çevresindeki bölgeler etrafındaki arkeolojik kazılarda bulundu.

Van kedisi gibi, kuyruğu etrafında bir halka ile yarı-uzun tüylü kedi.

Bölgede geçirdiği sürenin uzunluğu, Van Gölü’nün bulunduğu Doğu Türkiye bölgesinin mevsimsel iklimlerine ne kadar iyi uyum sağladığına da karar verebilir.

Uzak, dağlık ve sağlam, uzun, kıvrımlı kışları ve nispeten sıcak yazları ile, deniz seviyesinden 5.600 feetten fazla oturur.

Van kedisi, kılları kalın ve tam kışı yetiştirerek fiziksel olarak adapte olmuş ve kısa saçlı bir kedi olarak ortaya çıkan yarı uzun saçlarını yaz için dökmektedir.

Muhtemelen, bu özelliği uyarlayarak, serinlemek için yüzebiliyordu.

ARKAPLAN

Van kedisinin Avrupa’ya 1095 ve 1272 yılları arasında geldiğine inanılıyor. Aslen Haçlı Seferleri’nden dönen askerlerin getirdiği, Doğu kıtaları boyunca işgalciler, tüccarlar ve kaşifler tarafından nakledildi.

Yıllar boyunca, Van kedileri Doğu Kedisi, Türk, Ringtail Kedisi ve Rus Longhair gibi çeşitli isimlerle çağrılmıştır.

1955’te, iki İngiliz fotoğrafçı, Laura Lushington ve Sonia Halliday, Türkiye Turizm Bakanlığı’na tayin edilirken, Lushington’un yanına eve götürdüğü ve çiftleşmesine izin veren iki ilgisiz Van kedisi verildi.

Yavrular ebeveynleri ile aynı şekilde ortaya çıktığında – koyu kuyruklu ve baş işaretleri olan beyaz tebeşirle, saf ırklı kediler olduklarını fark etti ve Van kedisini yetiştirmeye ve onu İngiliz kedi fantezi örgütleri tarafından tanınmaya başladı.

Lushington, “üç açık nesiller” standardına ulaşma hedefi ile başka bir çift bulmak için Türkiye’ye döndü.

Van kedisi, çizgisinde mükemmeliyet idealine sadık kaldı, sadece otantik Türk Van kedilerinin stoklarında üretti ve diğer ırklara karşı durmayı reddetti, böylece Van kedisinin cinsinin yüzlerce nesille taşıdığı özellikleri korudu.

Van kedisinin önceden belirlenmiş standartlara uygunluğunu çok az düşünmüş ve Van kedisi tutulması gereken kendi standartlarına sahip olmakta ısrar etmiştir.

İşgücü nihayet 1969’da, Türk Van kedisi, Cat Fantezi Yönetim Kurulu tarafından tam pedigri statüsü verildiğinde ödüllendirildi.

Van kedisi, 1970’lerde Amerika’ya ithal edilmeye başlandı. 1983’ten itibaren, iki Florida yetiştiricisi, Barbara ve Jack Reark, bu cinsi popüler hale getirmek için çok çalıştı ve 1985’te Uluslararası Cat Derneği, Türk Van kedisi şampiyonluğu statüsünü kazandı.

1988 yılında, Cat Fanciers Association (CFA), çeşitli sınıfta kayıt için cinsi kabul etti. CFA daha sonra 1993’te Van kedisine geçici statü verdi ve 1994’te Şampiyona statüsü kazandı. Bu ilk yılda, dört Türk Van kedisi büyük ünvana ulaştı.

Bir Türk Van kedisi anavatanından ithal etmek hala mümkündür, ancak ithalatlar nadirdir. Van kedisi uzun zamandır ulusal bir hazine olarak kabul edildi ve popülasyonda nispeten nadirdir.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …