Türk Angora Kedisi

Türk Angora Kedisi

Türk Angora kedisi ile ilgili özellikleri bu yazmızda bulabilirsiniz.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Türk Angora kedisi “eski ülke” den birkaç bin yıl öncesine giden çizgisinin izlerini taşıyan, doğal olarak ortaya çıkan bir cinstir.

Orta büyüklükte, uzun, dengeli, dengeli bir gövdeye sahip, lütfenin resmidir. Bu kedi ırkını en iyi tanımlayan sıfat uzun.

Angora kedisi uzun bir vücuda, uzun, ince bacaklara, uzun kuyruğa, uzun paltolu, büyük kulaklara ve geniş gözlere sahiptir. İnce kemikleri, ince bir göğsü ve sertliğini koruyan süper yumuşak bir palto ile zarif bir kedidir.

Taşırken ışıl ışıl gözüken muhteşem, uzun, ipeksi bir tüyleri ile ünlüdür. Tüyleri sadece tek katmanlı olup, Angora’yı bir esinti haline getirmektedir. tüylerin uzunluğu mevsime göre belirlenir.

Tüy, Angora kedisi’nin bir kısa tüylü görünümden daha fazlasını aldığı sıcak aylarda ortaya çıkar, ve soğuk aylarda tüyleri daha kalın ve daha uzun süre büyür, saçlar ve yele tamamen tüylenir ve kuyruk daha da lüks hale gelir.

Ancak, sadece bir kat olduğu için, uzun tüylü çift kaplı kedilerde olduğu gibi, matlaşma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Anlamı

Bu karşılaştırmanın güzel bir örneği, Angora kedisi kedi toplumunda uzun bir süredir bağlı olduğu Pers’tir; Kravat esas olarak kaplama uzunluğuna dayanmaktadır.

Farsça da uzun soluklu, ancak üst kat ve paslanmaya eğilimli bir yün astarla, dikkatli bir şekilde taranmalıdır. Bu iki ırktaki tek fark değil. Bir tanımlı farklılıkları görmek için sadece kedilere bakmak gerekir.

İlk ve açıkça belli olan fark yüzdür. Farsça kısa, düz bir yüze sahip ve Angora daha uzun bir burun ve hassas kemikli bir yüze sahip.

Angora da Türk Van kedisi ile bağlantılı olmuştur. Bunun bir nedeni, garip renkli gözlere sahip olma eğilimidir. Van gibi, bazı Angora’nın bir mavi gözü ve bir tane de amber gözü vardır.

Diğer benzerlik, tek kat tabakanın mevsimsel dökülmesinin, sıcak aylarda kısa ömürlü hale gelmesinin ve soğuk aylarda daha dolgun olmasıdır. İki ırk, Türkiye’nin farklı mevsimsel iklimlerinden kurtulmak için benzer özellikler benimsemiştir.

Aksi halde, iki ırk arasındaki farklar bunları ayrı ayrı sınıflandırmak için yeterlidir.

Dünyanın aynı bölgesinden geldikleri için, sadece kedilerin Türkiye’deki sert kışları ve sıcak yazları yaşamak için ihtiyaç duydukları kendine has özellikleri aldıkları varsayılabilir.

Geleneksel olarak saf beyaz, tercih edilen renk olmuştur ve uzun zamandır kedi dernekleri sadece yarışma için beyazı kabul etmiştir.

Ancak, Angoral kedileri doğal olarak çeşitli cinslerdir ve son zamanlarda yetiştiriciler, doğuştan gelen renklerin çeşitliliğini vurgulamakta, bu da yirmidört renkten fazla olabilmektedir, tabi desenleri ve duman çeşitlerine ek olarak.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu, insanlarla iyi bağlara sahip akıllı ve akıllı bir kedidir. Sevgi ve eğlenceli kişiliği ile Angora kedisi aileler için en iyi seçimdir. Herkesle iyi geçiniyor – çocuklar, yaşlılar, ziyaretçiler. İnsan ailesine ayrılmıştır ve yalnız kalmak için iyi bir şey yapmaz.

Angora kedisi tüm etkinliklerine katılma arzusu vardır ve dikkatinizi çekmede son derece kalıcıdır; Bu gerçek bir alfa kedidir. Bu aynı özellik diğer hayvanlarla ilişki içinde oynar.

Angora kedisi, evdeki diğer evcil hayvanlarla birlikte harika olur, ancak kimin sorumlu olduğu ve evin kime ait olduğu anlaşılır.

Kendi problemini çözmeyi ve zaman zaman bağımsız olmayı seviyor ve bir kucak kedisi isteyen biri için en iyi kedi değil – bir seferde birkaç dakikadan fazla tutulması sevmez.

Ancak, odada kalmayı ve sizinle birlikte hareket etmeyi ve hareketleri denetleyebildiği ve tüm olaylara ayak uydurabileceği yerde yer almayı tercih eder.

Bu konuşmayı seven kedi ırklarından biridir (Tonkinese sohbet etmeyi seven başka bir cinstir). Angora kedisi çok sesli olabilir ve uzun süre animasyonlu bir konuşma yapabilir.

Dikkatlice dinleyin, Angora kedisi sizi dansa davet ediyor olabilir. Bu dans etmeyi çok seviyor ve özellikle de büyüleyici olduğunda.

TARIH

Türk Angora kedisi kökeni ile ilgili birçok teori var. Bir teoriye göre, uzun tüylü Pallas, evcil kedinin büyüklüğü ile ilgili bir Asya yaban kedisi, Angora kedisinin atasıdır.

Ancak, bu çoğunlukla reddedilir çünkü Pallas vahşi ve saldırgan, Angora kedisi ise sevgidir. Başka bir teori (ve daha muhtemel bir senaryo), diğer yabani kediler gibi Afrika yaban kedisinden kaynaklanan Angora kedisini öne sürmektedir.

Bu kediler, yüzyıllar önce, Türkiye’nin dağlık bölgelerinde gelişen mutasyonlardan uzun saçlı karakterini almışlardır. Bu ırkla ilgili birçok hikaye var.

Böyle bir efsane, Muhammed’in (MS 570 – 632) İslam inancının kurucusu olduğunu ve kollarında uyuyan bir Angora kedisi Muezza’yı rahatsız etmektense kolunu kestirmeye karar verdiğini anlatır.

Bir zamanlar Türk başkentinden sonra Ankara kedileri olarak anılan bu kediler, 1500’lerin sonlarında Türkiye, İran, Rusya ve Afganistan’dan İngiltere ve Fransa’ya gönderilmiştir.

Angora kedisi daha sonra 1700’lerin sonunda Amerika’ya tanıtıldı ve hızlı bir fanfare topladı.

Ne yazık ki, Fars kedisinin gelişinden sonra popülerliğini kaybetmeye başladılar. Angora kedisi , paltosunun uzunluğunu ve ipeğini arttırmak için Pers’le çarpıldı.

Zamanla geçişler Angora kedisi beyaz kürk için genlerin Farsça çizgisinin sabit bir parçası haline gelmesine ve Farsça’nın renginin sabit bir griden değiştirilmesine izin verdi.

Angora kedisi için ters fayda doğru değildi. Eşsiz özellikleri yavaş yavaş kaybediyordu ve eşlerden gelen yavrular, baskın ırk haline gelen Pers olana kadar Farsça’ya daha çok benzemeye başladılar.

Angora kedisi, kesişme nedeniyle doğurganlık saflığını yitirirken, popülaritesi 1900’lü yıllarda düşük seviyeye düştü ve Türk hükümetini harekete geçmeye zorladı.

Türk halkı beyaz kaplamalı, mavi gözlü ve tek gözlü kedilerine yüksek bir değer kattı, dolayısıyla Ankara Hayvanat Bahçesi ile birlikte hükümet, saf beyaz Angora kedisi kedilerini mavi ve kehribarla korumak ve korumak için dikkatli bir üreme programı başlattı. gözler; devam eden bir program.

ARKAPLAN

Bazı Angora kedisinin doğasında bulunan tuhaf renklere sahip tuhaf gözler, Türkiye halkı tarafından kıymetlidir ve Allah’ın favorisi olduğuna inanıldığı gibi hayvanat bahçesine teşvik edilir (Muezza, Muhammed’in sevgili kedisi alışılmadık gözleri olan bir Angora kedisi’ydı).

Bugüne kadar, Türkiye’den beyaz bir Angora kedisi elde etmek neredeyse imkansız. Onlar sadece hayvanat bahçesinde veya yetiştiricilerin evlerinde bulunabilir. Türkiye’de bile beyaz bir Angora kedisi ‘nın sahibi nadirdir.

Ancak, 1962’de, Türkiye’de yayınlanan Albay Albay Walter Grant’ın karısı olan Liesa F. Grant, atalarına ait sertifikalarıyla birlikte ABD’ye bir çift Türk Angora kedisinin ithal edilmesinde başarılı oldu.

Türkiye’de seyahat eden ya da Türkiye’ye yerleşmiş olan diğer Amerikalılar da Angora kedilerini ABD’ye geri götürüyorlardı ve ABD’nin Angora kedi hattının temelini oluşturan bu küçük ama dayanıklı nüfusdu.

Angora kedisi hayranlarının bu topluluğunun gayretli çalışmalarıyla, cins, 1968’de Cat Fanciers Association (CFA) ile kayıt statüsünün verilmesi ve 1970 yılında geçici rekabet statüsü verilmesi için yeterince sayıca büyümüştür.

1973’te CFA, Türk Angora kedi’lerine tam bir tanıma sağladı, ancak 1978’e kadar sadece beyaz Angora kedisi kayıt yaptırıldı. 1978’den beri, cins tüm doğal renklerinde kabul edildi ve şimdi Kuzey Amerika’daki tüm kedi derneklerinde tam bir katılımcı sınıfı.

Kayıt numaraları, beyaz Angora kedisi hala en çok aranan şey olduğunu gösteriyor, ancak yetiştiriciler diğer renklere daha fazla enerji odaklıyorlar; beyaz kaplamanın diğer doğal renklerin çoğundan daha güzel olmadığını fark ettiler.

Buna ek olarak, olası sağlık kaygıları açısından beyaz kaplama da, cinsin canlılığı için her zaman en iyisi değildir (aşağıya bakınız).

Meraklılar aynı zamanda renkli Angora kedisi yükselen popülaritesine de katkıda bulundular, çünkü beyaz bir Angora kedisi kendi ülkesinden bulmanın ve taşımanın çok daha kolay olduğunu gördüler.

Türk hayvanat bahçesi ve hükümet sadece beyaz Angora kedisinin korunmasına dikkatlerini çektiğinden, tüm diğer cinsler, kırsal ve kentsel alanlardan serbestçe dolaşıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …