Somali Kedisi

Somali Kedisi

Somali kedisi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Somali kedisi, iyi görünümün adil payından daha fazlasına sahiptir.

Baştan beri bir dikkat çekicidir, uzun tüylü bir Abyssinianus, genellikle göğüsten ve çenenin çevresinde (ruff olarak adlandırılan alan), kalın tüylü tilki benzeri bir kuyrukla sonlanır ve büyük tilki ile tepeler. kulaklar gibi.

Eğer bir kişi görünüşe göre yargılanırsa, Somali kedisi vahşi görünür, ama bir tanesi gözlerine bakar ve bu kedinin kafasında ortalama kediden çok daha fazlası olduğu açıktır.

Somali kedisi, cins için standartların fiziksel açıklamasında “uyarı” içerdiği konusunda uyardığı için çok iyi bilinir. Gözler badem şeklindedir ve yeşil veya bakır-altın olabilir.

Büyüklükte, Somali kedisi orta, büyük, kaslı ve iyi orantılıdır ve Abyssinianalı, Somali kedisi zarif ama sağlam bir şekilde inşa edilmiştir. Yavaş gelişen bir ırktır, tam boyu, olgunluğu ve 18 ay civarında potansiyeline ulaşır.

Tüy, her telde 4-20 banttan herhangi bir yer ile, bir öncüdür veya işaretlenmiştir.

Somali kedisi’nin standart renkleri kırmızı, mavi, kırmızı ya da açık kahverengi renktedir, ancak bu cins diğer birçok renkte de doğar. Gümüş, örneğin popülerlik kazanan renklerden biridir.

Kediyi yetiştirmek veya yarışma için göstermeyi planlayamayan kişi için, diğer renkler göz önüne alındığında, standartlarda daha fazla renk sahibi olmaya çalışan yetiştiriciler için bir teşvik olacaktır ve size sadece farklı olmayan bir kedi verecektir. ortalama kedi, ama aynı zamanda ortalama Somali kedisi’den farklıdır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu canlı kedi hayatınızı altüst edebilir. Meraklı ve eğlenceli, dolap açmak, su musluk açmak, en iyi rafları keşfetmek ve keşfetmek için en küçük alanları bulmak için maharet vardır.

Bazı raporlara göre Somalili, bir maymun gibi onun pençesindeki yiyecek ve nesneleri tutabilir. Bazı kişilik özellikleri diğerlerinden daha iyi bilinmektedir. Bunlardan biri, gün boyunca ani dalgalanmalara ve havaya sıçradığı ve havaya sıçradığı eğilimi.

Somali kedisi, her gün bir gündemle uyanıyor gibi görünüyor: yemek yemek, dinlen, etrafta zıpla, saklamak için yeni ve ilginç yerler aramak için dolapları aç, su musluğuyla su birikintisi yap, vs.

İçindeki yüksek enerjiden ve meraktan dolayı, Somali kedisi, en zorlu hızlı hareket eden bir araca girme riskinin olmayacağı iç mekanlarda tutulacak en iyi şeyi yapardı.

Bununla birlikte, bu kedi ornery olabilir. Kendine ait bir aklın var, bu yüzden hemen itaat beklemeyin. Ancak, insanlarla birlikte olmayı sevmek ve insanlardan gelen ilgi ve sevgiyle büyülenmek, o zamanlar, hala bir zamanlar, tasma ve bir tasma üzerinde yürüme gibi sosyal zamanı teşvik eden şeyler yapmak için eğitilebilir.

Bu cins ile olumlu güçlendirme anahtarıdır. Sevgi ve sosyal açıdan yüksek derecede Somali kedisi sizi rahatsız etmeden yakınlaşacak. Mutfakta çalıştığınızı fark ederseniz, muhtemelen yardım etmek için neler yapabileceğini görmek için yukarı sıçrayacaktır.

Somali kedisi, hayatınızın her yönünü paylaşmak istiyor ve dokunaklı davranışları ile dikkat çekiyor. Mutlu hissettiğiniz zaman hamur gibi yoğurur ve tüylerinin de taranmasını istiyor. Somali kedisi, kedi krallığının saç stilistidir 🙂

SAĞLIK

Bu cins genellikle sağlıklı ve dinç olmasına rağmen, bazen diş eti iltihabı, diş çürümesi ve amiloidoz – organlarda protein birikimi ile ilgili problemleri vardır.

Somali kedisinin bu sorunların başka bir cinste olduğundan daha fazla yaygın olmadığı belirtilmelidir. Kedilerin tüm ırkları için bir başka yaygın sıkıntı da bulaşıcı anemidir (FIA).

Kedilerde daha az yaygın (köpek ırklarında daha fazla) oto immün aracılı hemolitik anemidir (AIHA), fakat en az bir yetiştirici Somali kedisinin bazı hatlarının bu duruma daha yatkın olduğunu bildirmiştir.

Her durumun tedavisi çok farklı olduğu için, Somali kedisi anemi belirtileri gösteriyorsa, veterinerinize paketlenmiş hücre hacmi (PCV) testi de dahil olmak üzere bir kan çalışması yapmasını istemeniz önerilir.

TARIH

Bu kedinin kökeni gizemde bulutlu kalır. Birçoğu Abyssinian cinsi arasında spontan mutasyonun bir sonucu olarak üretildiğine inanıyor.

Daha muhtemel bir başka teori ise, 1940’larda İngiltere’de ortaya çıkmalarıdır. Savaş sonrası dönemdi ve yetiştiricilerin yetiştirme için daha az Abyssinianan vardı.

Savaş sadece insanlar için değil, hayvan popülasyonları için de yıkıcı oldu. Bu nedenle, çaresiz zamanlarda damızlık bazen kan damarlarını devam ettirmek için diğer cinsleri kullanmaya mecburdur.

Savaş sonrası İngiltere’deki yetiştiricilerin, boşluğu doldurmak için uzun saçlı kedileri kullanmaya başladıkları varsayılmaktadır.

Bununla birlikte, ilk uzun saçlı yavru kedi Habeşistan litrelerinde ortaya çıkmaya başladığında, yetiştiriciler “kirli” genlerle bu yavrulardan paniklediler ve aceleyle kurtuldular.

1953’te Amerika’ya giriş yapan bir erkek Abyssinian olan Selene Raby Chuffa, longhair geni ile özdeşleşmiş ilk Abyssinianus’du.

Onun ataları, annesi, Bayan Mews, belirsiz bir soy olan ve muhtemelen uzun tüylü geni taşıyan bir İngiliz Abyssinian kadın olan Roverdale Purrkins’e kadar uzanabilir.

Çoğu yetiştirici, Abyssinian’ın yavrularında arada sırada uzun bir süre uzunca durmaya devam etti, olduğu gibi, onları kilimin altına süpürdü, ancak bazı yetiştiriciler bu yeni türün eşsiz güzelliğini fark etti ve hatta onları beslemeye devam etti. .

Longhair Abyssinianan’a odaklanan ilk etkili yetiştirici, New Jersey’deki Gillette’den Evelyn Mague idi. Mague, Abyssinian’ın bir damızcısıydı ve 1969’da George tarafından güzel ama anti-sosyal bir uzun tüylü Habeş olan George’un kapısına getirildiği bir günde kismet tarafından vurulduğunda bir kedi barınağında çalışıyordu.

George beşinci suçlu tarafından, beş ayın suçlu gençliğinde kendi çöplüğünden atılmıştı. Mague, George’a anında bağlılık geliştirdi, ancak diğer kedilerle hiçbir zaman bağlanmadığından beri, kedileriyle sosyal olarak yaşayamayacağını gördü.

George’u kısırladı ve aşıladı ve tek kedi olarak rahat yaşayabileceği sakin bir ev buldu.

ARKA PLAN

George’un eski püskü muamelesi göz önüne alındığında, Mague, özellikle George’un sahiplerinin çizgisini takip ettiği ve kendi kedilerinden biri olan Lynn-Lee’nin Lord Dublin adlı bir erkek Habeş’in yardımıyla üretilen bir çöplükten geldiğini fark ederek, öfkelenerek büyüdü.

Hikaye aynı zamanda, George’un annesi Lo-Mi-R Trill By’ı elde etmek için de iyi bir servete sahip oldu. George ve hoşgörüsüne saygı duyduğunda, Yaratılışçı eğilimlerini, Abissinian’ın yeni bir çizgisinin doğuşuna kanalize etti, Trill By (kraliçe) Havva ve Lord Dublin (damızlık) Adem olarak.

Birlikte, onlar Lee Lee Pollyanna olacak. Pollyanna daha sonra ABD’de resmi olarak gösterilen ilk Somali kedisi oldu.

Aynı zamanda, ve Mague’a karşı bilinmeyen, Kanada, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki yetiştiriciler, uzun yıllar Abyssinian’le uzun yıllardır çalışıyorlardı, bu yüzden daha çok kendi çizgisiyle üremek için bir çağrı yaptığında O, zaten onunla ittifak edebileceği uzun tüylü Abyssinian yetiştiricilerinin istikrarlı bir takımının olduğunu bulmaktan çok memnundu.

Ancak, diğer Abyssinian yetiştiricileri bu gelişmeden memnun değildi ve uzun saçlı Abyssinian yetiştiricilerine küçümsemeyle yaklaştılar, bu fotoğrafın Abyssinian olarak adlandırılmasına izin vermeyi reddettiler ve uzun ömürlü anomaliyi kedi topluluklarından uzak tutmak için çok çalışmayı reddettiler. Yaratıcı bir ilham gösterisinde,

Mague Somali kedisi cinsine yerleşti – Somali kedisi, Abyssinia’nın (şimdi Etiyopya) doğu ve güneydoğu sınırlarını çevreledi. Kara sınırlarının insan yaratımı olduğu gibi, Abyssinian ve uzun tüylü Abyssinian arasındaki genetik sınır da gider.

1972’de Mague, Amerika ve Kanada’dan üyelerle Somali kedisi klübü (Cat Club of America’yı) kurdu. Bu Somali adanmışlığı ile birlikte Somali ırkı için şampiyonluk statüsünü (şimdi defunct) Ulusal Cat Fancier’s Association (NCFA) ile bir araya getirmeyi başardılar.

Mei-Len’in Margus Ayçiçeği’si, 1973’te NCFA tarafından onurlandırıldı. 1975’te Uluslararası Somali Cat Kulübü, Cat Fanciers Association (CFA) tarafından kuruldu ve sonunda, on yıllık bir haçlı seferinden sonra CFA, şampiyonluk statüsü kazandı 1978’de Somali’ye.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …