Sokoke Orman Kedisi

Sokoke Orman Kedisi

Sokoke Orman Kedisi ile ilgili bilgiler

Bu egzotik kedi sokoke orman kedisi, doğu Kenya’nın Sokoke ilçesinden kaynaklanmaktadır, ancak Danimarka’da daha da geliştirilmiştir. “Ahşap tahıl” etkisi gösteren sıra dışı palto deseni, kedi gösterilerinde kalabalığa doyurucu ve dost canlısı bir hayvan arkadaşı arayanlar için mükemmeldir.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Sokoke Orman Kedisi vahşi bir görünüme sahiptir. Orta boy bir kedi, vücudu zarif ve ince fakat kaslıdır. Arka bacaklar ön ayaklardan daha yüksektir ve kuyruğu sivri ve koniktir. Sokoke Orman Kedisi, aynı zamanda, genellikle açık yeşil ve açık yeşil olan badem şeklindeki gözlere sahip nispeten küçük bir kafaya sahiptir.

Bununla birlikte Sokoke Orman Kedisi’nin en dikkat çekici özelliği, parlak, kısa ve vücudu kucaklayan sıradışı kabuğudur. “Afrika Tabby” olarak adlandırılan palto deseni “Ahşap Tahıl” görünümü ile Blotched Tabby’ye benziyor. Kabuğun rengi sıcak açık kahverengiden koyu kestane kahverengiye kadar değişir.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Vahşilerden gelmesine rağmen, Sokoke Orman Kedisi kolayca evcilleştirilebilir. Bununla birlikte, umutsuzca kucağınızda dikkat çekmek veya sarılmanın keyfini çıkarmak değildir. Bunun yerine, bu arkadaş canlısı kedi sahibini evine kadar takip ederek sevgisini gösterir.

Doğmuş bir sohbet kutusu, saatlerce bir konuşma yapabilir. Aslında, bu bağımsız kedi, en basit ürün veya oyunla kolayca kendini gösterir. Sokoke Orman Kedisi aynı zamanda her zaman uyanık, çevik ve canlı bir ırktır. Tehdit edildiyse, kedi dişlerini ve pençelerini kullanmaktan çekinmeyecektir.

HANGI

Sokoke Orman Kedisi küçük saçı tuttuğu için az bakım gerektirir – haftada bir kez bir tımar eldiveniyle veya fırçayla yeterlidir. Kediyi banyo yapmak da kolaydır. Diğer kedi ırklarının aksine, Sokoke Orman Kedisi yüzebilir ve sudan daha az korkar.

SAĞLIK

Sağlam olmasına rağmen, Sokoke Orman Kedisi hastalığa karşı savunmasızdır. Aşırı kir kulak akıntısı enfeksiyonlarına yol açabileceğinden, kedinin kulaklarına fazladan dikkat edin. Ek olarak, pençeleri, kesik ve çürükler için sık sık muayene edilmelidir.

TARIH VE ARKAPLAN

Diğer kedi ırklarına kıyasla, Sokoke Orman Kedisi nispeten genç. Yükselişin öyküsü, 1977’de, bir Kenya ve doğunun Kenya’nın Sokoke semtindeki ormanın kenarında keşfedildiği zaman başladı. Neyse ki, “kraliçe” yaban hayatı sanatçısı Jeni Slater’in sahip olduğu bir toprak parçası üzerinde bir sığınağa sığınmıştı.

Aileyi inceledikten sonra, Slater tüm kedilerin daha önce hiç görülmemiş olan sıra dışı işaretleri olduğunu fark etti. Onunla bir erkek ve dişi kedi yavrusu evine götürdü, onları evcilleştirdi ve daha sonra üremeye başladı.

Onların evcilleştirilmesindeki kolaylık, daha önce gerçek vahşi kedilerden ziyade vahşi olan vahşi kedilerdi. Bununla birlikte, bu “kraliçe” nin nereden geldiği, Kenyalı bir evcil kediyle vahşi bir kedinin çiftleşmesi ya da daha basit evcil kedi arasında kendiliğinden bir mutasyona bağlı olarak ortaya çıkan başka teoriler de vardır.

Durum ne olursa olsun, Danimarkalı kedi aşığı Gloria Moldrup Jeni Slater’i ziyaret ettiğinde, bu kedilerin bir çiftini satın aldı. Bu sıradışı kediler Danimarka’ya ulaştığında, Odense’deki JYYRAK Show’da sergilendi. Moldrup’un geleneksel olmayan kedileri hızla yerel kedi hayranları arasında popüler hale geldi ve Avrupa’da ırkın temelini attı.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …