Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Siyam kedisi cinsi çarpıcı derecede büyük kulaklara ve çekici bebek mavisi gözlere sahiptir. İnce, ince tüyleri , uzun, ince çizgilerle, kısa, ince katlarıyla vurgulanır.

Kedi dört geleneksel renkte gelir: mühür, çikolata, mavi ve leylak noktası – nispeten koyu renkli uçları olan soluk bir vücut rengidir; yani yüz, kulaklar, ayaklar ve kuyruk.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu, insan dostluğuna büyük ölçüde dayanan giden, sosyal bir kedidir. Bu etrafındakilerle iletişim kurmak için sevgi dolu bir konuşma kutusu.

Bununla birlikte, siyam kedisi’ni evde yalnız bırakmamalısınız, üzüldüğünü kolayca anlayabilirsiniz. Siyam kedisi dikkatle ele alınması gerekir, ancak sevgi, sabır ve bakım gösterildiğinde, ideal bir arkadaş olur.

TARIH

Bu dünyaca ünlü kedi uzun ve renkli bir tarihe sahiptir. Adından da anlaşılacağı gibi, kedi aslında Tayland (eskiden Siam olarak bilinir) geldi.

İlginç görünümü ve tavırları kedinin kraliyet tarafından beğenilmesine neden oldu. Kraliyet ailesinin bir üyesi öldüğünde, bir Siyam kedisinin bu kişinin ruhunu alacağı düşünülüyordu.

Kedi daha sonra bir tapınağa taşındı, hayatının geri kalanını lüks olarak harcayarak keşişler ve rahipler hizmetkâr olarak kullandı.

Diğer efsaneler, büyüleyici özelliklerinden bazılarını açıklamaya çalışırlar. Böyle bir efsane, kraliyet vazoyu koruma görevini üstlenen bir Siyam kedisinin etrafındaki kuyruğu kıvırıp, gözlerinin kesiştiği o kadar yoğun bir şekilde baktığını anlatır.

ARKAPLAN

Yine başka bir kraliyet prensesi ait olan Siyam kedileri koruma halkaları anlatıyor. Kediler halkaları kuyruğunda kaydırdılar ve halkaların düşmesini önlemek için kuyruk kıvrımları geliştirdiler.

Siyam, onu 1350 ile 1767 yılları arasında yazılmış bir el yazması olan Şiirler Kitabı’na da götürdü.

Kulakları, kuyruğu ve ayakları üzerinde koyu renk bir boya ve solgun bir beden gösteren ince bir kediyi anlatıyor.

Bu masal kedinin İngiltere’deki ilk görünümünü tam olarak ne zaman yaptığı bilinmiyor.

Ancak en eski belgeli hesap, 1884’te Bangkok’taki bir İngiliz konsolosluğunun kız kardeşine verilen bir çift Siyam kedisini anlatıyor. Bu kediler, bir sonraki yıl Londra’da sergileniyordu.

Her ne kadar, Siyam kedisi 1871’de Londra’daki Crystal Palace’da ilk kedi gösterisinde sergilendiğine dair daha önceki kanıtlar olsa da, sonuçta kötü bir karşılama aldı. Katılımcıların “doğal olmayan, kabus gibi bir kediyle” tiksindikleri söylendi.

Ani ve istenmeyen başlangıçlara rağmen, Siyam kedisi cinsi hızla bölgesel popülerlik kazanmaya başladı. İlk İngiliz Standardı – hayvan türü için soyut bir estetik ideal – Siyamayı “ağır, gösterişsiz bir şekilde göstermiyorsa, göze çarpmayan bir orta boy kediyi” olarak tanımlıyor. Kuyrukta bir kink tarafından ayırt edilir. ”

Amerika’daki ilk Siyam kedisinin 1878’de ABD Konsolosu David Stickles tarafından Beyaz Saray’da kalan günlerinde yaşamakta olduğu Bayan Rutherford B. Hayes’e (Amerika Birleşik Devletleri’nin on dokuzuncu cumhurbaşkanı Birinci Hanım) verdiği bildirildi.

1900’lü yıllarda, Siyam kedileri çeşitli kedi gösterilerine katıldı ve bugün, kısa saçlı kedi ırkları arasında en üst sırada yer alıyor. Popülerliğinden dolayı,

Siyam kedisi cinsi, Ocicat, Himalaya, Birmanya, Tonkin, Korat, Snowshoe ve sayısız Doğu ırkları (Doğuya özgü stenografi, Oriental Longhair, Colorpoint Shorthair, Colorpoint Longhair, Balinese) gibi birçok modern kedi ırkını oluşturmak için kullanılmıştır. ve Javanese).

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …