Savannah Kedisi

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Savannah kedisi, atası olan Afrika Servisine benzeyen, ama daha küçük boyutlarda olan sıra dışı, egzotik bir ırktır.

Bu cinsi benzersiz kılan özelliklerden biri, kahverengi, bronz veya altından siyah veya koyu kahverengi lekeler ile değişebilen çarpıcı kalın ve lekeli tabakasıdır; siyah veya koyu gri lekeler ile gümüş; siyah noktalar ile siyah; siyah noktalar ile siyah ve gümüş uçlu.

Savannah’nın kürkü klasik mermer desenine, kar rengine ve diğer seyreltilmiş renklere de sahip olabilir. Genel görünümleri, nesilden nesile ve genetik dilüsyona büyük ölçüde bağlıdır.

Savannah kedisi yağsız bir kas yapısına, kısa, kalın bir kuyruğa, uzun boyunlu ve uzun bacaklara sahiptir. Bu özellikler kedigillere uzun bir görünüm kazandırır, ancak aslında orta büyüklükte ve benzer büyüklükteki evcil kedilerden daha az tartma eğilimi gösterir.

En göze çarpan diğer özelliklerinden biri de tepesinde düz olan kapşonlu gözlerinin şekli ve başının üst kısmında yer alan geniş, uzun kulaklarıdır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu çok aktif kedi meraklı, iddialı ve macera arayan bir kişidir. Refakatçi insan (lar) ı veya diğer eşlik eden kedilerle günlük olarak çok fazla etkileşim ve dikkat gerektirir. Bu kedi de çok sadık ve insanlarla güçlü bir bağ geliştirecek.

Savannah bir kucak kedisi değil, evin etrafından takip ederek ve sık başlı baş izaları vererek insan ailesine olan ilgiyi gösterecek. Suda oynamayı severler ve bir koşumla bir tasma üzerinde yürümeleri için kolayca eğitilirler.

Ayrıca getirme gibi aktif oyunları oynamayı severler. Bu özelliklerden dolayı, Savannah’ların “köpek gibi” kişiliklere sahip oldukları düşünülmektedir.

SAĞLIK VE BAKIM

Egzotik görünümlerine rağmen, Savannah kedisi en sağlıklı ırklardan biridir ve bilinen yerleşik sağlık sorunlarına sahip değildir. Servallardan direkt olarak çıkmaları nedeniyle,

Serval’ın vücut büyüklükleri için orantısal olarak küçük bir karaciğere sahip olma eğilimini mi aldıklarını belirlemek için dikkatli olunmalıdır.

Tıbbi tedavi sırasında ketamin uygulanmaması için veteriner hekimler tarafından da dikkatli olunmalıdır, çünkü ketamin karaciğerde metabolize olur ve Savannah kedisi ırkı için potansiyel olarak ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olduğu bilinmektedir.

Savannah kedisi, et ve balıkta bulunan ve Savannah kedisi özellikle eğilimli olduğu düşünülen amino asit taurinin eksikliğinden kaynaklanan, özellikle tehlikeli bir durum olan taurin eksikliğine karşı korunmak için Savannah’nın diyetine özel dikkat gösterilmelidir.

Bu nedenle, Savannah kedisi yüksek proteinli, düşük veya hiç tahıl diyeti (özellikle mısır) sağlanmalıdır. Yüksek taurin konsantrasyonları et, kümes hayvanlarında (kısmen kaynatılabilir), balıkta ve birinci sınıf kedi mamasında bulunabilir.

Genel olarak, Savannah ev kedileri sağlıklı, cesur ve atletiktir ve evcil kedi cinslerinin en sağlıklısı olarak kabul edilir.

TARIH VE ARKAPLAN

İlk belgelenmiş Savannah kedisi, 1986’da, Bengal kedisi üreticisi Judee Frank’in, sekiz kiloluk dişi Siyam Sealpoint kedisini, Suzy Wood’a ait otuz kiloluk bir erkek Serval kedisi olan Ernie ile eşleştirdiği sırada doğdu. Ne biri, olağandışı güzel ve zarif yavruları beklemiyordu ki, Suzy onu eve götürdü.

Yavru, Serval’ın atalarına ev sahipliği yapan Afrika çayırlarından sonra “Savannah” olarak vaftiz edildi. Bu yavru kedi ilk F1 (ilk nesil melez haç) oldu.

Savannah kedisi ile, Suzy bilinen ilk F2 (ikinci nesil) Savannah kedisi ni üretti. Kedinin eşsiz fiziksel özellikleri ve dinamik kişiliği, daha sonra yavru kedi olan Patrick Kelly’nin ilgisini ve ilgisini çekti.

Patrick Kelly, yeni bir evcil kedi türünü üretmek istedi ve ona yardım etmek için kedi üreticisi Joyce Sroufe’nin yardımına başvurdu.

Ulusal kedi sicili tarafından tanınan bir kedi ırkı yaratmak için gereken adımları özenle araştırmak suretiyle Patrick Kelly ve Joyce Sroufe, yeni bir kedi ırkı üretebilmişlerdir.

Birlikte Kelly ve Sroufe, 1996 yılında Savannah Cat cinsi standardını The International Cat Association (TİKA) ‘ye yazıp sunmaya hak kazandılar. Kelly ve Sroufe başarılı oldular ve 2001 yılından itibaren Savannah kedisi Yeni İleri Irk Sınıfı olarak kabul edildi. .

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …