Rus Mavi Kedisi

Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus kedisi ile ilgili bilgileri buradan bulabilirsiniz.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Rus Mavi kedisi sağlam kaslar ve genel olarak iyi bir görünüş ile sağlam bir kedidir.

Fiziksel olarak Korat ve Oriental Shorthair ile aynı sınıfta – uzun, ince, zarif. Orta büyüklükte ve kaslıdır, ancak kas sisteminin kompaktlığındaki bir yüzücüye kıyasla.

Tam hareket halinde ve gergin olduğunda, uzun, zarif bir boyuna sahip olabilir, ancak kedinin oturduğu yerde kalın bir kürk ve yüksek ayarlı omuz bıçaklarıyla gizlenen boyun kısa bir görünüme sahip gibi görünür. kalın boyun.

Rus mavi kedisi, aslında bu türün en göz alıcı özelliği olan çift katından dolayı daha büyük görünür. Yoğun, ipeksi ve peluş saçlar 45 derecelik bir açıyla göze çarpıyor ve desenleri tam anlamıyla izleyebilmenizi sağlıyor.

Bazı efsanelere göre, Rus mavi kedisibir zamanlar, bereketli kürklerini fokların kürküne benzeyen avcıların hedefiydi. Kaplama parlak mavidir, tercihen tabandaki (kök) lavantadır, mavna boyunca gümüş renkte tutulan koruyucu kılların (üst kattaki koruyucu tüyler) uçlarına kadar kararır. Palto, yansıtıcı ışıkla parıldıyor.

Bu ırkın büyüleyici fiziksel niteliklerini eklemek göz rengidir.

Rus Mavi kedisi bir yavru kedi iken gözleri sarı, ve dört ay boyunca öğrenci çevresinde parlak yeşil bir halka var. Kedi olgunlaştıkça, göz rengi, kedinin zaten dikkat çekici mavi-gümüş rengini estetik bir şekilde yoğunlaştıran parlak, canlı bir yeşile dönüşür.

Gözler geniş ayarlı ve yuvarlaktır ve üst köşelerde hafifçe eğimlidir, bu da Rus Mavi kedisi nazik mizaçlarıyla iyi eşleşen tatlı bir ifade verir.

Rus Mavi kedisi daha ilginç ve eğlenceli özelliklerinden biri de “gülümsemesi” dir. Bu, esrarengiz Mona Lisa gülüşüyle ​​sıkça karşılaşan, hafif kıvrık bir ağza sahiptir.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu, eğitilmesi kolay, iyi huylu bir kedidir. Ya da daha ziyade, halkını kolaylıkla eğitiyor. İyi bir oyun getirme oyununa sahiptir ve oyunun zamanınız olabileceğinden daha uzun süre devam etmesini sağlar ve zaman kaybettirirsiniz çünkü Rus Mavi kedisi göz ardı edildiğinde gerçekte yaralanmaya neden olduğu için bilinir.

Zarif ve ayrılmış, bu kedi de çok oynak ve oyuncak ya da güneş ışınlarından sonra kovalamaya bayılıyor.

Rus Mavi kedisikendini saatlerce eğlendirebilir ve gün içinde yalnız başına bırakılırsa korkunç bir şey düşünmez, ancak geldiğinizde sizi görmek çok mutlu olur. Bu kedi, sahiplerini sürekli takip eden ve genel olarak bir insanı ailenin her yerinde tercih eden mükemmel bir yol arkadaşıdır.

Rus Mavi kedisi çocuklar da dahil olmak üzere çoğu insanla birlikte ele alındığı da eklenmelidir. İnsan şirketlerine olan sevgileri, ağlayan bir bebeği sakinleştirmeye ve insanların yüzünü okşayarak onların bluesu aldıklarında sempati göstermeye cüretkar şekilde ilerlemeye uzanıyor.

Mavi Rus’ın zayıflıklarından biri, kolayca başetme eğilimi.

Aynı zamanda yabancılar ve garip ortamlarda utangaçlık ve sinirlilik için doğal bir eğilime sahiptirler. Eğer bu türün bir zamanlar kürk avcılarının hedefi olduğu doğruysa (bazılarının söylediği gibi), bu onların dikkatlerini ve hızlı ayaklanmasını kolaylıkla hesaba katacaktır.

Kendi derilerini tam anlamıyla korumak için en ufak bir seste hızlı hareket etmek zorunda kalacaklardı.

Bu cins değişmez, şeylerin tek tip ve öngörülebilir olmasını tercih eder. Yemek zamanı değiştiğinde atılabilir ve hijyen konusunda aşırı seçicidir. Kirli ise çöp kutusuna bile girmeyecek.

İlk yıllarda, bu cins, şovlar gibi, bunun gibi özellikler nedeniyle çalışmak zor olduğu için bir ün geliştirdi. Rus mavi kedisi evde nazik ve mutluydu, ama gösterilerde gözle görülür derecede hoşnutsuzluk ve mizaçtı.

Popülerlik ve davranış yönetimi (örneğin, yumuşak müzik, gösteri sesleri, kristaller, bitkisel ilaçlar) yoluyla ırkın tutumlarını geliştirmeye odaklanan yetiştiriciler kadar popülerlik azaldı ve daha az Rus Blues gösterildi. Cinsine bu bağlılık ödendi ve bugün Rus mavi kedisi kedi gösterilerinde mutlu bir katılımcı.

SAĞLIK VE BAKIM

Rus Mavi kedisi ile ilgili özel bir sağlık problemi yoktur. Bu, doğal olarak meydana gelen bir cins olması nedeniyle, genetik olarak sağlıklı bir ırktır. Tüylerin fırçalanması gerekli değildir, ancak dişlerin fırçalanması gibi diğer bakım işlemlerinin haftalık rutinine hoş bir katkı sağlar.

Bu cins, insan şirketi için özel bir düşkünlüğe sahiptir ve taranır veya fırçalanırken oldukça mutlu bir şekilde oturacaktır, çünkü umursadığı biriyle vakit geçirmektedir.

Bu cins ile akılda tutulması gereken önemli bir not, onun yemek sevgisidir. İhtiyacının ötesine geçecek ve saniyeler isteyecek, istediğiniz kadar yemek yemesine izin verilirse, kiloyla ilgili koşullar için kesin bir aday haline gelecektir.

En iyi korunma, yiyeceğin ölçülmesi ve sadece günün belirli zamanlarında verilmesidir ve evde bulunan herkesin kediye çok fazla muamele ya da not veremeyeceğini bildiğinden emin olmaktır.

TARIH

Adından da anlaşılacağı gibi, bu cinsin Rusya kökenli olduğu düşünülmektedir. Bu kedi ırkı tarafından büyülenen İngiliz denizcilerin, onları kuzey Rusya’daki Beyaz Deniz liman kenti Archangel (Arkhangelsk) kasabasından eve getirdiklerine inanılmaktadır.

Sıcak, kalın bir katın varlığı, soğuk bir iklimde hayatta kalmaya alışkın olduklarını göstermektedir. Bu makalenin daha önce de belirtildiği gibi, Rus Mavi kedisi’nin vahşi yaşamda yaşadığı ve kürküyle avlanacağı yönünde bazı öneriler olmuştur. Bu hikayelerin doğru olup olmadığı saf spekülasyon olarak kalır.

Rus Mavi kedisi diğer üç shorthaired katı mavi ırk ile ilgilidir: Tayland’ın Korat, Fransa’nın Chartreux ve İngiltere’nin British Blue (şimdi Britanya Shorthair olarak adlandırılır).

Bütün bu ırkların, tüy ve kişilik bakımından önemli farklılıkları vardır.

Kedi, 1871’de ilk kamu görünümünü sahneledi. Archangel Cat adıyla Londra’daki Crystal Palace’da bir Rus mavi kedisi gösterildi. O günlerde, Rus Mavi kedisi bugün aşina olduğumuzdan oldukça farklı görünüyordu.

Onlar kalın, yoğun, parlak katlarla kısa saçlı, katı mavi kedilerdi. Ve diğer shorthaired blues’larla aynı sınıfta rekabet etmelerine izin verilmesine rağmen, Rus Mavi kedisi sık sık halkın fantezisini yakalamış olan bir İngiliz Mavi ırkı olan bir kediyi kaybetti.

Son olarak, Cat Fancy’in Yönetim Konseyi doğurganlığı tanıdı ve 1912’de Rus Mavi kedisi kendi başına bir sınıf verildi. Cinsin popülaritesindeki herhangi bir gelişme, İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa’nın çoğunda Rus Ruslarının çoğunu öldürmesiyle aniden sona ermekti.

Rus Mavi kedisi hattını geri getirmek isteyen yetiştiriciler, kedileri İngiliz Blues ve Bluepoint Siamese ile geçmeye başladı. Aynı zamanda, İskandinav yetiştiricileri de benzer renkli siyam kedileriyle Finlandiya’dan mavi kedileri geçti

1965 yılına gelindiğinde, İngiliz üreticiler Rus Mavi kedisi’nin şekli ve kişiliğindeki ani değişim karşısında mutsuzluk ifade ettiler ve hemen orijinal Rus Mavi kedisi geri getirmek için çaba gösterdiler.

İyi baş tipi ve canlı yeşil göz rengi ile bilinen İskandinav kedileri yetiştirerek, İngiliz mavisi Blues, gümüş-mavi palto rengi ve zarif vücut stili olan bir kedi ile, yetiştiriciler nihayet aradıkları şeyi başardılar.

ARKAPLAN

İlk Rus Blues 1900’lerde ABD’ye geldi, ancak savaştan sonra, ırkı teşvik etmek için gerçek bir çaba harcanmamıştı. 1949’da The Cat Fanciers ‘Association’a (CFA) kayıtlı Rus Blues’un birincisi, ancak 1964’e kadar Rus Mavi’nin CFA Grand Championship’i (GC Maja Acre Igor II) adında bir erkek kazandı.

Her ne kadar Rus Blues İngiltere’den ithal edildiyse, kan hattında derhal bir gelişme kaydedilmiş olsa da, Rus Mavisi’ni simüle edebilecek kesin tipin kurulması yıllar sürecektir.

Yetiştiriciler kendi tercihlerine göre çizgilerini ürettiler, böylece Blues bir alanda görkemli olacaktı, ama asla genel değil. Cins çok değişikdi, bazıları solgun, zarif pelüş kaplamalar ve diğerleri zarif bedenler, güzel şekilli kafalar ve göz alıcı yeşil gözler gösteriyordu.

Son olarak, yetiştiriciler bu kanatların birkaçını birleştirmeye başladığında, Rus Mavisi sınıfında güçlendi. 1965-1970 yılları arasında kayıtlı Rus Mavisi sayısı katlanarak arttı.

Modern standart Russian Blue’nun “babası”, Velva’nın GC Felinest Flying High’i oldu. Flying High, hayranlık uyandıran bir kedi yavrusu olarak gösterildi ve kanlı 21 yavru kedi aracılığıyla, altısı Grand Champions, ikisi de Distinguished Merit, bir de Ulusal Kazanan – GC, NW Velva’nın Blue Viking’i oldu. 1971’de 7. En İyi Kedi ve 1972’de 2. En İyi Kedi kazandı.

Yine de, karakteristik sinirliliklerinden ötürü, Rus Mavisi genellikle gösterilerde özellikle iyi performans göstermemiş ve 1980’lerde popülaritesinin azalmasına neden olmuştur.

Yetiştiriciler seçici üreme yoluyla ırkın kişiliğini geliştirmeye odaklandıklarında ve yavru yavrularını gösteri ortamında sakin kalmak için eğitirken, Rus Mavisi bir kez daha dikkat çekici ve ödül sahibi oldu. 1990’lardan beri Rus mavisi istikrarlı bir şekilde bölgesel ve ulusal ödüller kazanıyor ve bugün de haklı ve istikrarlı bir popülerliğe sahip.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …