Oriental Shorthair Kedisi

Oriental Shorthair Kedisi, 20. yüzyılda İngiltere’de ilk olarak geliştirilen bir Siyam melezidir. Siyam’a göre vücut tipine benzer, ancak daha fazla renk ve desen çeşidinde gelir. Ve Siyam gibi iletişimci olmasa da, Oriental Shorthair Kedisi hala evin etrafında eğlenmek için eğlenceli bir arkadaştır.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Oriental Shorthair Kedisi, büyük kulaklar ve delici badem şeklindeki gözlerle uzun, ince ve esnektir. Siyam ailesinin bir üyesidir; Ancak, Siyam’dan farklı olarak, Doğuya özgü Shorthair 300’den fazla renk ve desenle geliyor.

Oriental Shorthair Kedisi Bazı popüler stiller arasında abanoz, saf beyaz, kestane ve mavi bulunurken, bazı popüler desenler katı, iki renkli ve tek tek içerir.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Oriental Shorthair Kedisi Bu cazibe merkezi olması gereken mizaç bir kedidir. Göz ardı edilirse, aşırı derecede hassas ve huysuz hale gelir, ancak sevgiyle oryantal bir cilaya sahip olur ve kedi tam olarak geri döner. Hayatınıza renk katmanın yanı sıra, bu kedi sizi her şeye coşku göstererek eğlendirir.

Oryantal, aynı zamanda tüm günlük aktivitelerinize katılarak meraklı bir yaratıktır.

Oriental Shorthair Kedisi Siyam’dan daha yumuşak konuşuluyor olabilir, ama bu kedi sohbet etmeyi çok seviyor ve bir “konuşma” ya başlamak için asla yorulmuyor.

SAĞLIK

Oryantal genellikle iyi bir sağlığa sahiptir, ancak kranial sternum ve endokardiyal fibroelastozun proksimali dahil olmak üzere bu cinsi hedef alan birkaç ciddi durum vardır.

TARIH VE ARKAPLAN

Tayland olarak bilinen Siam’ın, Siyam kedisi de dahil olmak üzere birçok kedi ırkının doğum yeri olduğu düşünülmektedir. Siam’lılar, özellikle saraylarında lüks bir yaşamla donatılan mavi gözlü, renkli sivri kedileri saymaktadır.

Siyam kedisinin İngiltere’deki görünüşü kesin olarak bilinmemekle birlikte, 19. yüzyılın sonlarında yerel kedi gösterilerine birçok Siyam kedisi girmiştir.

İngiliz yetiştiricileri, Siyam vücut tipine çok ilgi gösterdiler, ancak daha geniş bir renk yelpazesine sahip bir cins aradılar. Bu yetiştiriciler, 1950’lerde ve 60’larda Oryantal’i Britanya Shorthairs ve Rus Blues’larla geçerek Oryantal’i geliştireceklerdi.

Amerikalı yetiştiriciler kısa bir süre sonra, Siyam’ı Amerikan Shorthairs ve Abyssinians’la geçerek kendi Oryantal versiyonunu gerçekleştirdiler.

Başlangıçta, Oryantal kedi yetiştiricileri, zaten su basmış bir pazara giren başka bir melez fikrini sevmeyen Siyam ırklarından güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kaldılar, ancak Oryantal popülaritesinde hızlı bir ilerleme kaydedecekti.

1972’de Cat Fanciers Association (CFA), kayıt için Oriental Shorthair’i kabul etti ve 1977’de tam Şampiyonluk statüsü kazandı. O zamandan beri en popüler kısa saçlı kedilerden biri haline geldi. 1985 yılında, Uluslararası Cat Derneği, Oryantal’in uzun saçlı versiyonuna Şampiyonluk statüsü verdi ve 1988’de Longhair Oriental, CFA tarafından kayıt için kabul edildi. Bugün, CFA, Oriental Shorthair ve Longhair ırklarına Doğu bölümü olarak atıfta bulunmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …