Norveç Orman Kedisi

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Norveç Orman Kedisi nin vücut şekli ve çift katı, bu kediyi bu kadar eşsiz kılan şey. Yoğun ve uzun akan kılları kışın mükemmel koruma sağlar (ve yumuşak bir kıvrımlı ortak yapar).

Norveç Orman Kedisi Geniş göğüs ve iyi gelişmiş kasları kedinin gücünü ve kuvvetini göstermek ise Norveç Orman Kedisi iyi dengelenmiş gövde yapısı, (altın bir bant ile) eşkenar üçgen şeklindeki baş ve parlak zümrüt yeşili gözleri de, o gizemli bir havası verir .

Buna ek olarak, Norveç Orman Kedisi hava durumuna adapte olabilir ve tüylerini değiştirebilir! İlkbaharda, ağır kışlık tüyleri yakar ve daha hafifletir. Sonbaharda, kedi yine yaz tüylerini dökecek ve yenileri çıkacaktır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Norveç Orman Kedisi, doğmuş bir atlettir. Evin her köşesini ve köşesini, meraklı ve eğlenceli, dolapların ve kitaplıkların en iyisi de dahil olmak üzere, keşfediyor. Bu cins vahşi doğada yıllar geçirmiş olsa da, herhangi bir saldırganlık sergilemek yerine kucaklaşmayı tercih ediyor.

Bu sağlam dış cephenin arkasında tatlı bir eğilim ve sevgi doğası olan bir kedi yatıyor.

Dahası, Norveç Orman Kedisi yeni insanlara ya da çevrelere hızla uyum sağlayabilir ve kolayca üzülmez. Bu ırk da vokaldir. İnsan arkadaşlarıyla uzun ve sık iletişim kurmayı tercih ediyor.

HANGI

Kedilerin enerji seviyesi nedeniyle, Norveç Orman Kedisi ırkı oyun formunda bolca egzersize ihtiyaç duyar.

Ayrıca kedi küflendiğinde, tam bir taramaya ihtiyaç duyar ya da evinizin her yerinde saç bulabilirsiniz.

Ancak yılın geri kalanında çok az tımarlama ihtiyacı var.

TARIH VE ARKAPLAN

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu cins Norveç kökenlidir. Norsk Skogkatt (Norveç Orman Kedisi İskandinavı), binlerce yıl önce İskandinav ormanlarından çıkmış ve İskandinav mitolojisinde bulunan büyük, uzun tüylü kediler tarafından desteklenmiştir.

Hatta bazı hesaplar kediyi Leif Erikson, ünlü bir Viking kaşifi, gezici arkadaşı ve haşere kontrolü olarak seçti.

Bu zorlu kediler, Mayıs ayının ortasından ağustosun başına kadar güneşin batmadığı ve kış gecelerinin uzun ve acı bir şekilde soğuk olduğu Norveç’in uçsuz bucaksız ikliminde hayatta kalmayı başardılar.

Bu nedenle uzun, yoğun, suya dayanıklı katlar, dayanıklı anayasalar, hızlı zeka ve iyi niyetli sağkalım içgüdüleri geliştirdiler.

1930’larda, Norveç Orman Kedi ırkının tanınması için bir girişimde bulunuldu. İlk Norveç Cat klübü 1934’te kuruldu ve ilk Orman Kedisi Norveç’in Oslo şehrinde bir şovda sergilendi.

Ne var ki, II. Dünya Savaşı’nın yıkımı neredeyse neslinin yok edilmesine yol açtı ve Norveç’in kısa tüylü evcil kedi (hauskatt olarak adlandırıldı) ile melezleştirilmesi, kendi kan damarlarını sulandırmakla tehdit etti.

Savaştan sonra, Norveç’in kedi hayranları bir ıslah programına başladılar. Ve yeni bir esneklik duygusuyla, Orman Kedisi geç Kral Kingf’in Norveç resmi kedisi seçildi.

1980 yılında, yeni kurulan Norveç Orman Kedi Hayranları Derneği’ne, bu cinsin resmen tanınmasını isteyen küçük bir grup sayesinde, Orman Kedisi Birleşik Devletler’e tanıtıldı.

Uluslararası Kedi Derneği, 1984’te Norveç Kedi ırkını tanıyan ilk isim oldu. Bu yarışma, 1993’te Cat Fanciers Association için ve 1995’te Amerikan Cat Association için şampiyonluk statüsüne ulaştı.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …