Manx Kedisi

Kuyruksuzluğuyla tanınan Manx Kedisi, İngiltere ve İrlanda arasında bulunan Isle of Manx Kedisi’ne özgüdür. Bu yuvarlak, sevimli bir cins, aynı zamanda başka evcil hayvanların olması durumunda da eğlenceli ve sevecen bir üründür.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Dolgun ve yuvarlak olmasına rağmen, Manx Kedisi katı kasları olan kompakt bir vücuda sahiptir. Kedinin en göze çarpan özelliği, dört çeşit olarak sınıflandırılan bir kuyruğun küçük “saplaması” dır: rumpy, rumpy-riser, stumpy ve longy.

Rumpy popülerlik listelerini üstleniyor ve gösteri halkalarında büyük talep görüyor: bunların kuyruğu yok, sadece yerinde bir gamzeli. Stumpy kısa bir kavisli kuyruğa sahipken, en az popüler olan uzun kuyruklar normal bir kuyruğa sahiptir.
Ayrıca iki tip Manx Kedisi vardır: shorthair ve longhair (eskiden Cymric). Kısa tüylü çift kat, parlak ve yastıklı, uzun tüylü ise ipeksi ve pelüş bir çift katlıdır. Beyaz, siyah, kahverengi lekeli, gümüş tekir ve siyah uçlu da dahil olmak üzere birçok farklı renk ve çeşitte çeşit vardır.

Merakla Manx Kedisi, yürümekten ziyade etrafta dolaşan tavşan benzeri bir yürüyüşe sahip.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu eğlenceli seven kedi harika bir arkadaştır. Kolayca ayarlanır, diğer evcil hayvanlar (özellikle köpekler) ile iyi bir şekilde bağlanır ve yüksek raflarda alınmayı ve sıçramaktan hoşlanır, ancak yine de bazı snuggling yapmak için size zaman kazandırır.

TARIH VE ARKAPLAN

Manx Kedisi uzun bir tarihe sahiptir ve yüzyıllar boyunca İngiltere ve İrlanda arasında İrlanda Denizi’nde bulunan Man Adası’nda yaşamıştır. Adaya ilk kez nasıl ulaştıklarıyla ilgili birkaç hikaye var.

Bir hikayeye göre, kedi 1588 yılında Man Adası’nda harap edildiğinde İspanyol Armada ile seyahat ediyordu. Kediler adaya yüzüyor ve evlerini yapıyorlardı. Bir başka hikaye ise, Japonya’dan gelen Fenike tüccarları tarafından Ada’ya getirilmiş olmaları. Diğerleri, kedinin, onu kolonize eden Viking yerleşimcileri tarafından adaya tanıtıldığını iddia ediyor.

Adaların sakinleri, çoğu yüzyıllar önce ortaya çıkan kendiliğinden bir genetik mutasyona atfedilen kuyruksuzluğunu açıklamak için pek çok hayali hikayeye de sahipler. Bir hikayeye göre, Manx bir kedi ve bir tavşan arasındaki bir haç sonucu oldu.

Bir başka hayali hikaye, İrlandalı istilacıların kedinin kuyruğunu kaskları için tüyler yapmak için nasıl çaldıklarını anlatıyor. Bir başka ilginç hikaye de Manx’in Nuh’un Gemisine getirildiğini, ancak zamanın kısa olmasından ve gemiye tırmanmak için son yolcular olduklarından, Nuh kapısını kuyruklarına kaptı.

İlk Amerikan sicil kayıtlarına göre, ilk Manx kedileri bir yüzyıl önce Isle of Man’dan ithal edildi, ancak cins için talep arttıkça, yetiştiriciler yeni ithalat için İngiltere ve Fransa’ya güvenmeye başladılar.

Hala nadir bir kedi olarak görülse de, Manx Kedisi tüm derneklerde Şampiyona statüsüne sahiptir.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …