Korat Kedisi

Korat Kedisi

Bugün bulunan en eski ve doğal olarak en saf ırklardan biri de Korat Kedisi ‘dır. Orjinal iniş bilinmemektedir, ya da bu cins ormandan insanlarla yerini yapmak için kırıldığında bilinmemektedir. Ancak, Korat Kedisi standartları katıdır.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Outcrossing izni yoktur ve renk veya uzunluk değişimleri yoktur. İdeal olarak, Korat Kedisi mavi-gümüş rengine sahip olmalı ve tüm işaretlerden arınmış olmalıdır.

Saçları açık mavi renkte, şaft boyunca kararan, gri-mavi bir renkte başlar ve sonunda gümüşü devrilme ile başlar. Bu gümüş uçlar, kedinin vücuduna parlak bir şekilde parlayan fosfor benzeri bir etki verir.

Korat Kedisi daha tanınabilir özelliklerinden bir diğeri de büyük, yuvarlak, ışıltılı yeşil gözleri ve kalp şeklindeki başıdır.

Yenidoğan Korat Kedisi yavruları mavi gözlerle doğar, yavaş yavaş parlak bir kehribar rengine dönüşür ve en sonunda iki ila dört yıl boyunca gözler parlak yeşil olur.

Korat Kedisi küçük, orta büyüklükte, görünümde hafif, ancak görünüşünden daha sağlam ve ağırdır. Düzgün eğrilerle de kaslıdır, ama çok kompakt değildir.

Yavaş olgunlaşan bir kedi olan Korat Kedisi, birkaç yıl öncesine kadar tam bir potansiyele sahip değildir ve genç yaşlarında çirkin bir ördek yavrusu olarak bilinir.

Cat Fanciers Association, sadece Korat isminin kabul edilebilir tek rengi olan mavi-gümüş Korat’ı kabul etse de, Korat Kedisi nin doğduğu tek renkten çok uzaktır. Leylak rengi ve beyaz renkli olduğu bilinmektedir. Korat Kedisi yanı sıra işaretli kürklü olanlar.

Bu kediler, Korat ırkının aynı kişilik özelliklerini sergileyebilir, ancak mavi-gümüş dışında bir şey olan bir Korat’ı kaydettiremez.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu, insanlarla birlikte olmaktan zevk alan bir sosyal kedidir. Ailelerle iyi bağlar ve sevgidir. Bir ilgi çekici, sevgisini göstermek için kucağınıza ya da kollarınıza tırmanacaktır. Ayrıca dikkatle ödüllendirilen taktikleri de ezberleyecektir.

Bu nedenle, olumsuz ya da istenmeyen davranışları teşvik etmeyin. Siyam olarak konuşkan veya duyusal olarak olmasa da, Korat mutsuz olduğunda ya da rahatsız olduğunda kendisini tanıtacaktır.

Korat, dikkatin merkezi olduğu sürece sarılmayı ve oynamayı takdir ediyor. Genellikle diğer hayvanlarla birlikte olur, ancak diğer evcil hayvanların sahibinden çok fazla sevgi aldığında kıskanç olma eğilimi vardır.

TARIH

Korat ilk resmini ilk kez 14-18. Yüzyıllar arasında yazılan bir kedi şiir kitabı olan tamra maew’da yaptı. 19. ve 20. yüzyıllar arasında yazılan Kedilerin Smud Khoisi, Korat’ı diğer 17 kedi arasında da listeler ve iyi şanslar olarak kabul edilir.

Kıllar, bulutlar gibi kökler ve gümüş gibi uçlarla pürüzsüzdür

Gözler bir nilüfer yaprağı üzerinde çiy damlaları gibi parlıyor.

Günümüzde Si-sawat olarak adlandırılan Smud Khoi’deki Korat-Mal-Ed adlı bu son derece şiirsel betimlemenin yazarı, aynı zamanda Korat’ın yetenekli Heremits tarafından yaratılmış bir grup kediden biri olduğunu yazdı. insan sahiplerine servet getirme amacı.

Derin ve parlak mavi-gri bir kat ile, Korat’ın hayırlı olması ve refahın hayırlı bir örneği olduğu düşünülüyor.

Korat, Tayland kültüründe sevilen yerini refah, sağlık ve iyi şanslar cazibesi olarak tutmuştur. Yeni bir hayata başlayanlar için de bir fayda olarak görülüyor.

Korat geleneksel bir düğün hediyesi, yeni bir çift için bir servet, bereket ve bolluk vaadidir. Cins için hala geçerli olan bir başka gelenek ise, genellikle bir Korat satın alamaz, ancak bir veya bir çifti hediye olarak almasıdır.

Korat Kedisi Amerikan halkına tanıtımı, 1957 yılında, kedi meraklısı Jean Johnson’un Bangkok, Tayland’daki bir arkadaşından bir çift Korat aldığında ortaya çıktı. Jean üç yıl boyunca kocasıyla Tayland’da kalıyordu ve ilk önce Siyam kedileri hakkında hevesliyken, Korat’a çekildi.

Ailesine ilaveten heyecanla, Johnson çifti eşleştirmeye teşvik etti. Onları akrabalığa uğratmak için onun yerleşik mavi noktası Siyam kedileriyle aşmak, daha sonra da, üreme programından gelen Siyam karakterleri olan yavruları çıkardı ve böylece ilk Amerikan Korat ailesini kurdu.

ARKAPLAN

Daha 1960’larda Tayland’dan Tayland’a daha fazla Korats getirildi ve 1966’da Cat Fancier’in Derneği (CFA) Korat’ı şampiyonluk yarışması için kabul etti. Korat henüz ABD’deki En İyi Kedi seviyesine ulaşmadı, ancak sürekli olarak yarışmalarda yer kazanıyor. Ulusal düzeyde onurlandırılan ilk Korat, 1981 yılında Munn Kette oldu ve bu yarışmada yedinci sırada yer aldı.

Korat, Amerika’da genellikle küçük gen havuzundan dolayı nadir veya azınlık cinsidir. Ayrıca Tayland’daki vatanlarını da sınırladıklarından, yetiştiriciler gen havuzunu ithalatla geliştirememektedirler. Belki de, geleneklerin dikte ettiği gibi, ıslah ve nüfus sınırlamaları sessizce empoze edilir. Bu olabilir ki üst hiyerarşi ya da bir Korat Kedisi yetenekli olduğu için şanslı olanlar sadece kediyi alabilmektedirler.

Nedeni ne olursa olsun, Korat Kedisi nadir, çok değerli ve çok sevilen bir aile üyesi yaptı.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …