Kısa tüylü Egzotik Shorthair

Egzotik Shorthair

Egzotik Shorthair Sadece 50 yıllık bir tarihe sahip olan, Kısa Saçlı Farsça olarak da bilinen Egzotik Shorthair, yaşamın daha sakin yanlarında yürüyen kedi hayranları için popüler bir üründür.

Bu ırkı oynak tarafı var, ama günün çoğunu kucaklamak ve dinlenmek için tercih ediyor.

Şehir evleri ya da ülke yaşamı için mükemmel olan Egzotik, daha sevecen ırklardan biri olmanın yararı ile birlikte bakılması gereken pelüş ve güzeldir.

Egzotik Shorthair, Önyargısız bir Farsça olan Egzotik, asgari dökülme ancak yine de lüks bir kat ile ilgilenmek de kolaydır.

FIZIKSEL

Egzotik Shorthair kısa bir Farsça olarak tanımlanabilir, çünkü tüm amaçlar için, ceket hariç, Fars ırkı için her standardı karşılar.

Farsçaların, paspas ve manşonların önlenmesi için günlük tarama gerektiren uzun kalın bir katın bulunduğu yerlerde, Egzotik, kalın bir astar ile yoğun ve yumuşak orta uzunlukta bir paltoya sahiptir.

Egzotik, günlük penye gerektirmez, ne de yoğun bir şekilde dökülmez – aslında, “dökülme” olmayan bir cins olarak kabul edilemeyecek kadar azdır.

Haftalık tarama, Egzotik’in güzelleştirilmesi ve kıl yumaklarının minimumda tutulması için tavsiye edilir. Egzotik üzerindeki kürk o kadar kalındır ki, bu, gerçekte olduğundan çok daha büyük görünen kedilerin özel cinslerinden biridir; Söylemeye gerek yok, bu büyük bir kedi.

Egzotik, 15 liraya kadar büyüyebilir, ancak yükseklikte, oldukça kısa ve zemine yakın kalır. Görünüşü yuvarlak, kaslı bir vücuda sahip olan kısa, bacaklı bacakları olan bir piyon.

Kemik yoğunluğu atfedilen ağırlığa sahip, yağ değil, kompakttır.

Tavana doğru ilerleyen boyun, atletik yapıyı taşır: kısa ve büyük ölçüde etkileyici bir kafa ile tepesinde. Exotics, herhangi bir renkte ve renk noktası (Siyam gibi), beyaz, çizgili ve patiska da dahil olmak üzere herhangi bir kaplama modelinde kabul edilebilir.

Egzotik’in yüzü, aynı standartlara sahip olan Fars ile aynıdır. Özellikle Egzotik’in öne çıkmasına neden olan iki özellik var. Bu cins brachycephalic olarak kategorize edilir, yani kafatasının ve ek olarak yüzün kısa ve geniş olması, düz ağızlı bir namlu anlamına gelir.

ÖZELLIKLER

Bu cinsin sahip olduğu diğer doğal karakteristik özelliği, popülaritesini artıran pürüzsüzlüksel görünüşüdür.

Bu, Egzotik’in yüzünün, büyük, yuvarlak, yaygın olarak yerleştirilmiş gözleri, küçük kulakları, kısa bir burnu ve büyük bir kısmı ile kedicik ifadesini koruduğu anlamına gelir. , yuvarlak kafa.

Bu “kibarlık”, tımar kolaylığının yanı sıra hoş ve eğlenceli doğasıyla birlikte, Egzotik’i evcil hayvanlar için en iyi seçeneklerden biri haline getiriyor.

Egzotik özellikle hastalığa veya genetik anormalliklere yatkın değildir ve bu, büyük ölçüde erken yetiştiricilerin başlangıçta aldığı önlemlerden kaynaklanır.

Ancak, bir brachycephalous cinsi olmak, burnun ve gözlerin birbirine çok yakın mesafede olmasından kaynaklanan olağan problemlere sahip olduğu anlamına gelir.

Gözyaşı kanalları, yüzdeki kürk boyunca lekeler bırakarak taşma eğilimi gösterir. Bu nemli bir bezle kolayca giderilir. Bazen sinüs problemleri veya kısalmış çene nedeniyle diş hizalaması ve diş çekimi olasılığı da olabilir.

Son olarak, daha kısa burun delikleri egzotik ısıya daha duyarlı hale getirir. Yüksek sıcaklıklar solunum problemlerine yol açabilir. Bunu daha ağır katlara ekleyin ve serin kalmanın yollarını arayacak bir türünüz var.

Her ne kadar Egzotik insani teması sevse de, zamanının çoğunu bir kucak kedisi olarak geçirmesine rağmen, aynı zamanda, soğutulmamış zemin, tuğla ve fayans gibi, serinleyebileceği noktalara da bakacaktır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Erken Egzotikler, kısa saç geni için aşırılıklardan dolayı, Farsça akrabalarından biraz daha aktif olmuşlardı, ancak son kırk yılda, cins başladığı zamandan beri, Egzotik, davranışta olduğu kadar görünüşte de Farsça’ya daha çok benziyordu.

Akrabasının, akrabasının ve sakinleştirici tutumunun, çocuklu aileler ve hem kırsal hem de kentsel konutlar için ideal olduğu daha oynaktır. Egzotik diğer hayvanlarla iyi geçinir, ama insanlara yönelir.

Sessizce, konuşmaya ihtiyaç duyduğunda yumuşak bir sesle, Egzotik geldiğinizde sizi selamlar ve kucaklaşmaktan hoşnut kalmanızı sağlar.

Bu ırk, yaşamın basit zevkleriyle eğlenir. Egzotik sevincinizi korumak için bir ip veya kağıt topu yeterlidir. Onlar süveter değil, evin etrafında geziyorlar ya da raflarda sorun yaratıyorlar.

Onların tercihi, etrafta uzanmaya ve okşaya doğru daha fazla eğilir. Onlar kediler ırkların en sevecen ve sadık, gerçek bir arkadaşı evcil hayvan arasındadır.

TARIH

Egzotik Shorthair’in doğumu, 1950’lerin sonlarında Amerikan kedi sanatçısı Carolyn Bussey’in kahverengi bir İranlı Farsça’yı tasarlama umuduyla bir kahverengi Burma ile bir Pers’i geçmesiyle başladı.

O siyah yavru kedi ile sona erdi, ama sonuçta ortaya çıkan yavru kedi çarpıcı sevimli olduğunu keşfetti. Kedi hayranlarının daha kısa saçlı bir Farsça düşünebileceğine inanıyordu, özellikle de daha kolay damat olmak, ama bu aynı güzelliği ve Farsça’nın kolay doğasını muhafaza etti.

Bu noktada, kısa tüylü ırklar, dürüst yetiştiricilerden daha azıyla gerçekleştirilmiş olan sürüngen geçişler nedeniyle, kedi kedilerinden çok güzelce ayıklanmıştı.

ARKAPLAN

Amerikan Shorthairs, daha iyi katlar üretmek ve Shorthair’in görünümünü yeniden yaratmak için Persler’le çarpışırken, Shorthair cinsi de kendisini farklı bir cins haline getiren niteliklerin çoğunu kaybediyordu.

Bu kedilerin yetiştiricileri, bu yeni fiziksel özellikler doğal olarak ortaya çıkmış gibi görünmesini sağlamak için kağıtlarını kandırdı ve kedi süslü derneklerin hepsinin dışında bir seçeneği yoktu, ancak Shorthair’in kaydını bitirdi.

Bayan Bussey’in üreme konusundaki standartlarını vurgulamak, melezlemeye daha etik bir yaklaşım getirdi ve bu yeni türün mühendisliğini yapma kampanyasının sonucu Exotic Shorthair olarak kaydedildi. Amerikan Shorthair ile Birmanya ve Fars arasında ilk çıkışların ötesinde, Egzotik, Farsça ile kesişme ile sınırlı kalmıştır, böylece cins, soylu statüsünü koruyabilir.

Outcrosses, 1975’ten beri, gen havuzunun, standardı karşılayan hem güçlü hem de çekici kedileri güvenilir bir şekilde üretecek kadar büyük olduğu düşünüldüğünde, Egzotik yetiştirme programının bir parçası olmadı.

Bu tür 1967 yılında Cat Fanciers Association (CFA) tarafından Şampiyona Durumu verildi. Egzotik oradan hızlı bir şekilde ilerledi ve yakında talep edildi. 1971’de ilk Exotic Shorthair, Büyük Şampiyonluk statüsünü kazandı ve 1991’de bir Egzotik, CFA’nın Yılın Kedi’si oldu.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …