Himalaya Kedisi

Himalaya Kedisi Nokta rengi ve mavi gözlerin dışında Himalaya Kedisi, Farsça’ya oldukça benziyor. Aslında, bazen “Colorpoint Persian” olarak anılır. İsmini, aynı renk noktasına sahip Himalaya tavşanı’ndan alır. En tanınmış Himalaya Kedisi, en azından son zamanlarda, komedi filmi Meet the Parents’da tuvalet bayıltıcı kedi olan “Bay Jinx” oldu .

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Himalaya Kedisi Bu, ağır kemikler, iyi örgülü bir vücut ve kısa kuyruklu orta ila büyük boy bir kedi. Kısa bacaklara ve uzun, kalın, parlak bir ceketi sahiptir. Himalaya Kedisi nin en çarpıcı özellikleri, geniş kafalı ve geniş, yuvarlak, canlı mavi gözleri.

Himalaya Kedisi için iki yüz türü vardır: aşırı ve geleneksel. Mevcut gösteri trendi daha aşırı bir yüz tipine doğru olmasına rağmen, bu tipteki kediler sağlık sorunlarına daha yatkındır. Bu nedenle, TCA (Geleneksel Kedi Derneği) evcil hayvan sahiplerine sadece geleneksel veya “Doll-yüzlü” Himalaya Kedisi kedileri kazandırmalarını tavsiye ediyor.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Himalaya Kedisi ideal bir kapalı yol arkadaşıdır; Daha çok konuşur ve Farsça’dan daha aktiftir, fakat Siyam’dan daha sessizdir. Himalaya, nazik ve barışsever olmasına rağmen, en basit oyuncak ya da bir parça kağıt ile eğlenilebilse de, getirme ve yaramazlık gibi oyunları oynamaya bayılıyor. Buna ek olarak, bir Himalaya Kedisi sahibine sürekli ilgi ve şımartıcı talep eden son derece bağlı olabilir.

TARIH VE ARKAPLAN

Himalaya Kedisi nin kökeni, 1920’lerde ve 30’lu yıllarda, bazı ülkelerde yetiştiricilerin tipik bir Pers bedenine sahip bir kedi üretmeye teşebbüs ettiği, ancak Siyam işaretleriyle izlenebilir. İlk başarı belirtileri 1924’te, Beyaz Perslerin Siyam’la çarpışmasıyla “Malayan Persler” ile sonuçlanırken; ve İsveç’te, bir genetikçi olan Dr. T. Tjebbes, Fars / Siyam haçları ürettiğinde.

1930’da Harvard Üniversitesi’nden Dr. Clyde Keeler ve Virginia Cobb da belirli özelliklerin nasıl alınabileceğini anlamak için bir ıslah programı başlattılar. Siyah, kısa saçlı yavruların ilk çöpü, siyah bir Persli erkek ile bir Siyam bayanı alevi geçerek üretildi.

Siyam bir erkekle çiftleştirilen siyah bir Farsça dişi benzer bir sonuç üretti. Deneylerini teşvik ettiler, Dr. Keeler ve Cobb, ikinci çöpün bir dişini ilkinden bir erkekle geçti. Son ürün “ilk” Himalaya kedisi “Debutante” idi (ancak günümüzde gördüğümüz Himalaya’dan daha modern Balinese kedisine daha çok benziyordu).

II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Marguerita Goforth adındaki bir Amerikalı damızlık, uzun zamandır beklenen Farsça gibi bir renk noktasını yaratmayı başardı. Resmi olarak 1957’de Cat Fanciers ‘Association (CFA) ve American Cat Fanciers’ Association tarafından yeni bir cins olarak tanındı.

1984’te, birçok yetiştiriciyi şaşırtan bir hareketle, CFA, Fars ve Himalaya ırkını, benzer vücut tiplerine sahip olduklarını iddia ederek birleştirdi. Bugün bile bazı kedi örgütleri bu cinsi kendi ayrı ismine vermemektedir.

Bununla birlikte, CFA istatistiklerine göre (Farsçalar da dahil olmak üzere), ırk şimdi tüm derneklerde (Himalaya veya Farsça) Şampiyona statüsüne sahiptir ve 1996’da en popüler türdür.

https://www.petmd.com/cat/breeds/c_ct_himalayan

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …