Coupari Kedisi

Coupari Kedisi

Coupari Kedisi Her ne kadar Longhair ve Highland Fold da dahil olmak üzere çeşitli isimlerle anılsa da, Coupari Kedisi, İngiliz Fidecileri tarafından İskoç Fold’un uzun saçlı versiyonuna verilen isim olmuştur.

Büyük gözleri ve katlanmış kulakları, bu sevgi kedisine hem çocuklar hem de yetişkinler için harika bir evcil hayvan yapar.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Bu orta boy kedinin görünüşü, bilge bir baykuşla karşılaştırılmıştır: büyük, yuvarlak gözler, tatlı ifadeler, tam yanaklar ve kısa bir burun. Bununla birlikte, en dikkat çekici özelliği, kedi üç aylık olana kadar öne katlanmayan katlanmış kulaklarıdır.

Bu arada, yumuşak, esnek tek kat, uzun ve çeşitli renkler ve desen ile geliyor.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Coupari Kedisi son derece uysal ve sevecen. İnsanlarla etkileşime girmeyi sever ve yalnız bırakılırsa üzülür. Aslında, kedi vokal ve hızlı bir hayvan için bir bacak karşı sürtünme vesilesiyle, dikkat çekmek için talep olacak.

Coupari Kedisi Genellikle kedi kendisini evdeki bir kişiye bağlar. Ancak, diğerlerine karşı nazik ve nazik ve çocuklar ya da diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşacaktır.

Son derece zekice, Coupari Kedisi bir tasma üzerinde yürümesi veya bir oyun çekme oyunu bile öğretilebilir.

HANGI

Uzun saçları nedeniyle, Coupari Kedisi haftada en az üç kez (tercihen her gün) bakılmalıdır. Bu nedenle, erken bir tımar ritüeli başlatmak en iyisidir. Bu, saçlarını geniş dişli bir tarak ile parçalamak ve ıslak bir bezle kulaklarından fazla balmumu çıkarmak (ayda en az bir kez) içerir.

SAĞLIK

Ortalama 15 yıllık bir ömrü olan Coupari Kedisi, yılda iki kez düzenli aşılama ve rutin kontroller almalıdır.

Kardiyomiyopatiye ve polikistik böbrek hastalığına eğilimlidir, bu durum sıklıkla böbrek yetmezliğine yol açar. Kedilerin bu cinsi, birçoklarının tedavi edilebileceği, ancak iyileştirilemediği eklemlerin hastalıklarından muzdariptir.

TARIH VE ARKAPLAN

Coupari Kedisi Bu cinsin tarihçesi, 1961’de, sıra dışı kulaklarla Susie adında beyaz bir ahır kedisi keşfedildiğinde, Coupar Angus köyüne, Perth, İskoçya’nın 21 mil kuzeydoğusuna doğru izlenebilir.

Suzie, bu sıradışı özelliği onun yavrularına aktarmıştır. bazıları kısa saçlı, bazıları ise kısa saçlıydı. Bununla birlikte, İskoç Fold için bir standart oluşturulduğunda, sadece kısa saçlı versiyondan bahsedilmiştir.

Bu arada uzun saçlı versiyon, birçok kişi tarafından “kulaksız” bir görünüm kazandığı için azarlandı.

1980’li yıllara kadar, Hazel Swadberg’in isminde bir Amerikalı serginin sergiler ve kediler gösterilerinde uzun saçlı İskoç Kıvrımları sergilemeye başlaması, yetim tipin ün ve şöhret kazanmaya başlamasıydı.

1986 yılına kadar, resmi olarak İskoç Fold Longhair adı verilmiş olmasına rağmen, TICA (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından ayrı bir cins olarak kabul edildi. Ve 1991’e gelindiğinde, CFF (Cat Fanciers ‘Foundation) şampiyonluk statüsüne bahşedildi ancak Longhair Fold ismiyle. Bu arada, ACFA (Amerikan Kedi Fanciers Derneği) cinsi Highland Fold olarak ifade eder.

Irk için uluslararası kabul görmüş bir isim olmasa da, bu kedi onunla karşılaşan herkes tarafından sevilir.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …