Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex kedisi, Mısır heykelleri Bastet (eski güneş ve savaş tanrıçası) ile başka bir gezegenden gelen bir yabancı arasında bir karışım gibi görünen çarpıcı bir olağandışı kedi. Ancak görünüşüne rağmen, güler yüzlü bir kişiliğe sahiptir.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Cornish Rex kedisi Çarpıcı ifadesine ek olarak, Cornish Rex’in yumuşak, dalgalı saçı bu kediyi diğer ırklardan ayırır. Yumurta şeklinde bir kafa, uzun bacaklar ve büyük kulaklar ile orta ila küçüktür.

Cornish Rex kedisi Kedinin tüylerine karşı alerjisi olan kişiler, diğer kedilere göre daha az saça sahip olan Cornish Rex’i tercih edebilir ve “hipoalerjenik” olarak kabul edilir. Ayrıca, bu kedi çeşitli renklerde gelir.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Cornish Rex kedisi, eğlenmekten ve eğlenmekten daha iyi bir şey istemez. İnsan ailesi ile iyi bağlar ve ilgilenmesi kolay olan sevgi dolu, ilgi çeken bir ırktır. Bununla birlikte, bu kedi, göz ardı edildiğinde veya gözden kaçtığında, yaramaz ve yaramaz olma eğiliminde olduğu için, meşgul jet-setter için değildir.

Cornish Rex kedisi, akşam yemeği zamanında son derece aktiftir ve hatta akşam yemeği sahibi ile aynı tabaktan yemek yemede ısrar edebilir.

Son derece çevik, dolapların üstüne ya da yüksek raflara sıçrayacaklar. Bir şeyler almayı çok seviyorlar ve tekrar tekrar oynamalarını isteyebilirler.

TARIH VE ARKAPLAN

İsminden de anlaşılacağı gibi, 1950’lerin başlarında, Tortoiseshell ve beyaz bir yerli olan Serena, Cornwall, İngiltere’den doğmuş, beş yavru yavrudan bir çöp doğurmuştu.

Altlık, kaşlı, turuncu ve beyaz bir erkek kedi yavrusu içeriyordu. Serena’nın sahibi Nina Ennismore, Kallibunker adında. Kısa, kıvırcık saçlarını ve uzun, kıvrılmış bedenini fark etmeksizin, bu yeni kedinin kürkünün bir mutasyon olduğunu doğrulayan bir İngiliz geneticisti ile temasa geçti ve bu da Rex Rabbit kürküne benzerlik gösterdi.

Bu uzmanın tavsiyesi üzerine hareket eden Ennismore, annesiyle birlikte Kallibunker’ı geçti.

Bu birlikten üç yavru kedi doğdu: bir düz saçlı ve iki spor kıvırcık saç. İkinci bir çiftleşme sonrasında, daha kıvırcık saçlı kedi yavruları üretildi. Bu yeni cins, kıvırcık kaplı Astrex tavşanı andırıyor gibi göründüğü için, Cornish Rex’in adı verildi.

Gen havuzu küçük olduğu için, genetik çeşitliliği korumak için yetiştiriciler diğer ırklarla çaprazlamak zorunda kaldılar. Siyam, Havana Browns, Amerikan Shorthairs ve yerli shorthairs kullanılan cinsler arasındaydı. Bu şimdiye kadar görülmemiş çeşitli renk ve desenlerle sonuçlandı.

Cat Fanciers Association, 1964’te Cornish Rex’i Şampiyona Statüsü için kabul etti.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …