Kaşmir Kedisi

Kaşmir Kedisi İsminin aksine, bu kedinin cinsinin Hint Yarımadası’nın kuzeybatı bölgesiyle ilişkisi yoktur. Aslında, bu kolay giden kedi Kuzey Amerika’da geliştirildi. Belki Keşmir kedisi ismini Himalaya kedisi ırkından almıştır – ki bu Kaşmir Kedisi nin görkemli Himalayalarına yakın olduğu gibi.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Kaşmir Kedisi Bu kısa, tombul vücut, kısa bacaklar ve yuvarlak bir yüz ile büyük bir kedi. Onun namlu da kısa, ama gözleri tatlı bir ifadeyle büyüktür. Bu arada kedinin kuyruğu orta büyüklükte.

Kaşmir Kedisi nin öne çıkan özelliği uzun, kalın ve parlak paltodur. Genelde leylak veya çikolatada görülen saçlar ipeksi, ince ve dokunuştan yumuşaktır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Kaşmir Kedisi nin hayata sırt üstü bir tutumu vardır. Huzurlu ve sakin, bir daire de dahil olmak üzere çoğu ortamda iyi yaşar. Aynı zamanda akıllı ve özgüvenlidir. Bununla birlikte, cins gürültüden nefret ettiği için, çalkantılı çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinemeyebilir.

Tükürük yerine daha fazla huzursuzluk, Keşmir okşadı bekleyen bir kol sandalyede kıvrılmış saatler geçirebilir. Diğer ırklara göre daha az aktif olsa da, Keşmir ilgi payını talep ediyor ve vesilelerle oynamayı seviyor.

HANGI

Uzun, ipeksi tüylerle kutsanmış bu kedinin düzenli tımarlanması gerekiyor. Düzenli göz temizliği de dahil olmak üzere, kediyi erkenden bir bakım rutini içine başlatmak en iyisidir. Her gün geniş dişli tarakla bacaklarını veya kuyruğuna özel bir dikkat göstererek iyice karıştırın.

Bu kedilerin uzun saçları olduğundan, brambles ve ot gibi yabancı cisimler ceketi ile karışabilir. Onları dikkatlice dışarı çekin. Uzun saçlar da kolayca paslanır ve parmakla dikkatlice çözülmelidir.

Ayrıca, tüm yumruların kediyi banyodan önce çıkarılmaları da önemlidir. Su ve şampuanla iyice durulayın ve bittiğinde kürkünü kurutun.

SAĞLIK

Keşmir, genellikle sağlıklı bir kedidir ve 20 yıl kadar yaşayabilmesine rağmen, göz enfeksiyonlarına ve tahrişine yatkındır. Buna ek olarak, kısa burnu nedeniyle, Keşmir ilaçla tedavi edilebilecek sık solunum problemlerine yenik düşebilir. Polikistik böbrek hastalığı , genellikle Kaşmir Kedisi arasında görülen başka bir sorundur. Bu durumlardan herhangi birinden şüphelenmeniz gerekiyorsa, lütfen bir veterinere danışın.

TARIH VE ARKAPLAN

Bu ırkın tarihi 1930’larda, yetiştiricilerin Kuzey Amerika’da Siyam işaretleriyle bir Fars kedisi geliştirmek için yoğun çaba harcadıkları zaman başladı.

Bu çabaların bir sonucu olarak, aslında renk sivili bir Fars olan Himalaya oluşmaya başladı. Daha sonra, cinslerinde çikolata ve leylak noktaları oluşturmaya çalışırken, şaşırtıcı bir keşif yapıldı: üretilen kedilerin bir kısmı katı çikolata ve lila renklerine sahipti.

Yetiştiriciler bunu yeni bir cins olarak kabul ettiler ve buna Keşmir adını verdiler.

Ancak çabaları güçlü bir muhalefetle karşılandı. Bir yazar Keşmir’i “taksonomistin hayali ve gereksiz bir ırk bölüşümü” olarak tanımladı; Başka bir “başka bir tür yaratmak için … gereksiz bölme” olduğunu belirtti.

Tartışmalardan dolayı, çoğu kişi tarafından sevilse de, Kaşmir Kedisi birçok kedi hayranı tarafından göz ardı ediliyor. Aslında, Kanada Kedisi Derneği eskiden tanıyan birkaç büyük organizasyondan biridir. Kaşmir Kedisi hala diğer büyük derneklerden tanınmayı bekliyor.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …