Kar ayaklı kedi

Kar Ayaklı Kedi

Kar Ayaklı kedi hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz, bu makalede Kar Ayaklı kediden Snowshoe olarak bahsedilmiştir.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Snowshoe (kar ayaklı kedi), mavi, leylak, çikolata veya mühür noktası olan pürüzsüz fakat kısa bir cilde sahiptir – “nokta”, nispeten koyu renkli uçları olan soluk bir vücut rengine atıfta bulunur; yani yüz, kulaklar, ayaklar ve kuyruk.

Bu ürkütücü mavi gözleri olan uzun, orta boy bir kedi. Atletik, görünüşte tıknaz olma eğilimi ile. Kedinin beyaz ayakları, en sık görülen özelliği (ve isminin isminin sebebi), ayak bileklerine kadar uzanan, ayakları çorap veya çizme görünümü veren beyazdır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Eğer yalnız bir kedi ya da küçük bir arkadaşlık gerektiren bir şey istiyorsanız, bu sizin için evcil hayvan değildir. Kar ayakkabısı, güleryüzlülüğü ve sevgiyi ve özellikle de dokunulmaya bayılanı sever.

Bu, uzun zaman süreleri boyunca bırakılmakla iyi giden bir kedi değil. Sosyal temasla büyür. Snowshoe (kar ayaklı kedi) çoğuyla iyi geçinir, ancak evde belirli bir kişi ile bağ kurma eğilimindedir ve yabancılarla utangaçtır.

Tatlı huylu ve zeki, bu çeşitli hileler öğretilebilir akıllı bir cins. Suyu büyüleyici buluyorlar ve ıslanmaya aldırmıyorlar; Bazen küvette yüzmeye gidebilirler.

Snowshoe (kar ayaklı kedi), yüksek sesli bir kedi olarak kabul edilmez, ancak sessiz bir kedi de değildir. Bu cins özellikle vokal ve “konuşmak” için seviyor.

TARIH VE ARKA PLAN

1960’ların sonlarında Philadelphia’da bir Siyam kedisi yetiştiricisi olan Dorothy Hinds-Daugherty, ortak Siyam paternine sahip bir çöplükte üç yavru kedi bulmak için hayrete düşmüştü, ama sıra dışı beyaz ayaklar ve “çoraplar” (Snowshoe (kar ayaklı kedi) adı bu özellikten geldi, çünkü ayakları kar ayakkabına benziyordu, onlar tarafından büyütüldü, zamanının çoğunu bu özelliklere dayanan bir cins geliştirdi.

Yavaş bir işti ve Dorothy çok fazla başarı bulamadı, bu yüzden başka bir damızlık olan Vikki Olander’ın Norfolk’dan yardım istedi. Virginia, Amerikalı kısa tüyleriyle Siyam kedileri arasında geçiş yapmak için ayak izlerini takip etti, arzulanan görünümü üretmeye çalıştı ve yeni kurulan ırk için bazı vızıltılar yarattı ve ilk standartını yazdı – hayvan türü için soyut bir estetik.

1974’te Cat Fanciers ‘Foundation (CFF) ve American Cat Association, Snowshoe’u  (kar ayaklı kedi) deneysel bir cins olarak kabul etti. Ancak yine de yavaş bir işti.

Pek çok yetiştirici, bu yeni doğan ırka olan ilgiyi göstermedi ve 1977’ye kadar sadece bir çift kayıtlı Snowshoes (kar ayaklı kedi) vardı ve Vikki, Snowshoe kedilerinin tek ABD’li yetiştiricisi idi. Önümüzdeki birkaç yılda faiz aşamalı olarak arttı.

Vikki daha fazla yetiştirici tarafından katıldı ve onların sıkı çalışmaları daha iyi sonuçlar verdi. CFF, Snowshoe’un durumunu deneyselden geçici hale getirdi ve 1982’de Snowshoe (kar ayaklı kedi), CFF tarafından şampiyonluk statüsü için onaylandı.

Amerikan Cat Fanciers Association 1990’da şampiyonluk statüsü için onay aldı ve bu yılın sonbaharında, Snowshoe’ya büyük bir şampiyon verildi: Nishna Birmack Lowansa.

Snowshoe (kar ayaklı kedi), üreme ve işaretlemeler için katı standartlardan dolayı nadir bir kedidir. Artık Amerikan Shorthairs ile nadiren aşıldı. Yetiştiriciler, daha iyi ve daha tutarlı renk ve işaretler için, Doğu Kısahabı’nı ve eski tipteki Siyam türünü (yani, şimdi yetiştirilen daha uzun Siamese’den ziyade daha ağır gövdeyi) tercih ederler.

Zayıf başlangıcına rağmen, bu yeni tür dünya çapında evcil hayvan severlerin kalplerine (ve evlerine) yavaş yavaş giriyor.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …