Japon Bobtail Kedisi

Geleneksel Japon Bobtail Kedisi seramik kedilerin temeli, iyi şanslar sembolü olarak kapı kanatlarına yerleştirilmiş – ziyaretçilere hitap eden yükseltilmiş bir pençe ile – Japon Bobtail Kedisi çok tanınmış ve çok popülerdir.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Japon Bobtail Kedisi orta ölçekli ve ince, iyi kaslı olsa da. İsminden de anlaşılacağı gibi, türün en çarpıcı özelliği, yaklaşık dört santim uzunluğundaki kısa kuyruğudur (yine de tirbuşon şeklinde kıvrılmasına rağmen daha da kısa görünmesini sağlar). Bu arada, güzel, yumuşak ve ipeksi bir palto, çeşitli renk ve desenlerde bulunabilir.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Doğuştan gelen bir gösteri kedisi olan Japon Bobtail Kedisi, cesur, meraklı, uyanık ve yabancılarla kolayca gülümsüyor. Her zaman özenli ve sevecen, Japon Bobtail Kedisi harika bir arkadaş olur. Aslında, perişan bir insan görürse, Japon Bobtail Kedisi rahatlık için bir pençe atabilir.

Buna ek olarak, Japon Bobtail Kedisi özellikle zıplamak ve dalga geçmek söz konusu olduğunda son derece aktif ve eğlenceli. İnsan arkadaşlıktan zevk alır ve hatta bazı yetiştiriciler tarafından “şarkı söyleme” olarak adlandırılan sesleri ve çeşitli tonları cıvıltılıdır.

TARIH VE ARKAPLAN

Japon Bobtail Kedisi kökeni belirsizlikle dolu. Sadece Japonca olarak düşünülmemesine rağmen, bu eski türün aslen Malezya, Tayland ve Burma dahil olmak üzere Uzak Doğu’nun diğer bölgelerinde geliştiği görülmektedir.

Japon folklorunda kısa kuyruklu kedilere çok sayıda atıf var, kuyruk da yakındaki bir kalpten kıvılcım ateşi yakan bir kedinin hikayesini içeriyor. Jittery kedi hither ve yon koştu ve imparatorluk kentindeki evlere ateş açtı. Sabah, şehir yere süzüldü ve İmparator, öfkeyle birleşme, bir kedinin tüm kuyruğunun bir başka aksilikten kaçınmak için kısaltılmaya karar verdiğini söyledi.

Maneki Neko’nun efsanesi de var ; O kadar ki, aslında, figürünün artık vitrinlerde ve evlerde iyi bir servetin sembolü olduğu düşünülüyor. Tokyo yakınlarındaki Gotokuji Tapınağı’nın cephesi de, bir pençeyi bir hoşgeldin işareti olarak yükseltecek gibi görünen bir kedi tasvirini gösteriyor.

Bu kedilerin Bobtail’in kısa kuyruğuna sahip olup olmadığı bilinmemekle birlikte, yerli kediler Çin ve Kore’den 6. yüzyıla kadar Japonya’ya geldi.

17. yüzyılda birçok Bobtails, Japonya’nın sokaklarını ve kırsal kesimini gezdi. Kısa kuyruklu üç renkli kedileri tasvir eden döneme ait resimler ve gravür baskılar bile vardır. Çoğu zaman Japonya’da mi-ke olarak anılır , kediler kalın yamalı, kırmızı ve siyah beyazdır. Tapınaklarda ve saraylarda lüks ve şımartılmış yaşamlar sağlayan Japonlar tarafından saygıyla karşılandılar.

Bununla birlikte, Japon ipek endüstrisi tehdit edildiğinde kedilerin kaderi sonsuza dek değişecekti. Fareler, Japon ipek endüstrisinin üzerine yoğunlaştığı değerli ipek kurtları ve kozaları yok etmeye başladığında, hükümet tüm kedilerin tehditlere karşı serbest bırakılacağını ilan etti. Bobtail, daha sonra kendini sokakta savuşturmaya zorlandı, ortak bir yerli kediye düştü.

Bugün hala Japonya’da iyi bir servetin sembolü olarak görülse de, Bobtail muhtemelen bir zamanlar statünün sembolü ile algılanmayacaktır.

İlk Bobtailler 1900’lü yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi, ancak Elizabeth Freret’in Japonya’dan üç Bobtails ithal ettiği 1968’e kadar popüler olmayacaktı. Diğer düşünen yetiştiricilerle birlikte Freret bir ıslah programına başladı.

1969 yılında, Cat Fanciers ‘Association (CFA) kayıt için Japon Bobtails kabul etti. 1971’de Bobs’a geçici statü verildi ve 1976’da CFA’da Şampiyonluk statüsü kazandı.

Bugün tüm büyük kedi dernekleri Japon Bobtail for Championship’i kabul ediyor. Son zamanlarda, uzun saçlı bir cins ABD’de bir görünüm sergiledi ve kabul edildi. Artık bu uzun saçlı çeşitliliğin kısa saçlı çeşitlilik kadar eski olduğu kabul edilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …