İskoç Fold Kedisi

İskoç Fold Kedisi

İskoç Fold Kedisi ile ilgili bilgiyi burada bulabilirsiniz.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

İskoç Fold kedi cinsi orta boy beden ve sıra dışı kulaklar tarafından öne ve aşağı doğru katlanır ve oldukça küçüktür. Kulaklar üç haftalıkken, ani gürültülere karşı iğnelenirken ve sonra öfkeyi göstermek için geri çekilmeye başladılar.

İskoç Kıvrımlarının çoğunda kısa, ipeksi tüyler var, ama İskoç Fold Longhair olarak bilinen uzun saçlı bir çeşit var. Orijinal olarak beyaz kaplamaya sahip olsa da, artık çeşitli renklerde görülebilir.

KIŞILIK VE MIZAÇ

İskoç Fold kedi, nazik, akıllı ve uysal. Son derece esnek ve iyi ayarlanmış, İskoç Fold kedi de çok sevecen. Ve size son derece bağlı olsa da, bir haşere ya da rahatsızlık olmayacaktır. Diğer birçok kedi gibi, oynamaktan hoşlanır, ancak özellikle eğitime cevap verir.

SAĞLIK

İskoç Fold kedi cinsi, özellikle kusurlu üreme nedeniyle sağlık problemleri yaşayabilir. (Aynı cins içinde geçiş sıklıkla deformiteye neden olabilir.) Katlanmış kulak genini her iki ebeveynden miras alan kıvrımlar (homozigot Folds), kemiklerin bozulmasına ve büyümesine neden olan genetik bir durum olan konjenital osteodistrofi geliştirme olasılığının daha fazladır.

Erken uyarı işaretleri bacakların veya kuyruğun kalınlığını veya hareket kabiliyetini içerir.

TARIH VE ARKAPLAN

Bu cins 1961’de İskoç çiftçi William Ross tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. İskoçya’nın Tayside Bölgesi’ndeki Coupar Angus yakınlarındaki komşu çiftliğinde sıra dışı katlanmış kulakları olan Suzie adlı beyaz bir kedi fark etti.

Suzie’nin soyları belirsizdi, ama annesi düz, beyaz saçlı bir kedi olarak tanımlandı.

Ross kediyle o kadar ilgilendi ki, Suzie’nin bir sonraki kedisinden bir yavru kedi satın aldı. Bu, aynı zamanda annesinin özelliklerini de taşıyan bir yavru kedi. Kedisi Snooks ile bir üreme programına başladı ve çeşitli kedi şovlarına katıldı.

Ross, çeşitli tavşanlardan sonra “lop eared” isimli cinsi seçti ve 1966’da Cat Fantezi (GCCF) Yönetim Konseyi ile yeni neslini kaydetti.

(Daha sonra cins İskoç Fold olarak yeniden adlandırıldı.) Ne yazık ki GCCF, 1970’lerin başlarında kulak rahatsızlıkları (enfeksiyonlar, akarlar ve işitme sorunları) ile ilgili endişeler nedeniyle cinsi kaydetmeyi bıraktı.

İskoç Fold cinsi 1970 yılında Amerika’ya geldi ve Snook’un üç kedi yavrusu Massachusetts’deki Carnivore Genetik Araştırma Merkezi’nde Dr. Neil Todd’a gönderildi. Kendiliğinden mutasyonlar üzerinde araştırma yapıyordu.

Ve Folds ile yaptığı araştırmalar elverişli sonuçlara sahip olmamasına rağmen, Todd kedilerin her biri için iyi evler bulmuştu. Özel bir kedi, Hester adında bir dişi, Pennsylvania’da tanınmış bir Manx yetiştiricisi olan Salle Wolfe Peters’e verildi. Peters daha sonra Amerika’da bu ırkı kurmakla tanınmıştı.

İskoç Fold’a 1973’te Cat Fanciers Association (CFA) tanınması verildi ve 1978’de şampiyonluk statüsüne layık görüldü. Kedinin uzun saçlı versiyonu, 1980’lerin ortalarına kadar tanınmadı, ancak her iki tip de oldukça popüler.

Amerikan Kedi Fanciers Derneği, Amerikan Kedi Akademileri Derneği ve Birleşik Feline Organizasyonu, tüm cinsi Highland Fold olarak adlandırıyor.

Bu arada, Uluslararası Kedi Derneği, Ulusal Kedi Fanciers Derneği, Amerikan Kedi Derneği, Kanadalı Kedi Derneği ve CFA, İskoç Fold Longhair’i doğurur; Cat Fanciers Federasyonu, Longhair Fold olarak ifade eder.

Kanadalı yetiştiriciler bazen Coupari olarak adlandırırlar.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …