Britanya kedisi

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Britanya kedisi kompakt, püskü bir vücut üzerinde gevrek, pelüş bir ceket, yoğun ve su geçirmez.

Tam bir göğsü ve orta ila kısa kalın bacakları vardır. Shorthair çalışan bir kedidir ve bu standardı güç ve güçle tefekkür eder.

İyi örülmüş bir gövdeye ve güçlü kaslara sahip, orta ila büyük boyutludur. Baş, geniş ve yuvarlak, kısa, kalın bir boyun üzerine yerleştirilmiş geniş, yuvarlak gözlerle. Kedigiller dünyasının Bulldogu olarak tanımlanabilir.

Kulaklar geniş ve yuvarlaktır, bıyık pedleri dolu ve yuvarlaktır, Shorthair’e bir çırpılmış ağız ile bir oyuncak ayı görünümü verir – bir gülümseme izlenimi verir.

Her ne kadar bu cins en çok mavi renkte olduğu bilinse de (ki bu aslında daha çok bir orta-koyu gridir), bu kedi diğer renklerde, daha açık renkler ve tabby ya da patiska desenlerinin kombinasyonları gibi diğer renklerde de üretilir. ve çok renkli.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu, belirli miktarda İngiliz rezervine sahip sessiz, gösterişsiz bir kedidir. Başlangıçta tereddüt etmesine rağmen, insanlara tanıdık geldiğinde insanlara ısıtır ve insan arkadaşlarıyla yakın ilişki kurar.

Sadece bir kişiden ziyade ailenin tüm üyelerine sadakat gösterecektir.

Mükemmel aile hayvanı, çocuklarla birlikte, sabır ve şefkat göstererek ve evdeki değişikliklere kolay uyum göstererek en iyisidir.

Britanya kedisi sağlam bir kişilik ve istikrarlı davranış kalıpları ile iyi huylu olmasını bekleyebilirsiniz.

Bağımsız bir doğası vardır ve yalnız bırakıldığında bile iyi gelir ve kedicik bıraktıktan sonra yüksek enerji aktivitelerine dahil olması muhtemel değildir.

Britanya kedisi, sesini sadece sizden bir şeye ihtiyacı olduğunda kullanmasıyla özellikle sessiz olduğu için bilinir.

BAKIM VE SAĞLIK

Britanya kedisi ile ilgili kısa tüyler 14 ila 20 yıllık genel bir ömre sahiptir, ancak bu doğrudan sağlıklarına bağlıdır. Bu, obezite riski için dikkatli bir şekilde beslenmesi gereken belirli bir cinstir.

Britanya kedisi özellikle aktif değil, zamanının çoğunu kolaylaştırarak geçirmeyi tercih ediyor, bu yüzden kalori yakma fırsatı bulamıyor. Eğer protein ve karbonhidratların mükemmel miktarı hakkında sorularınız varsa,

Britanya kedisi beslenmeniz gerekiyorsa, veterineriniz bir yaşam diyet planı oluşturmanıza yardımcı olabilir, böylece büyümenin aşamaları dikkate alınabilir ve kedinizin tüm besin ihtiyaçları karşılandı.

TARIH

Tarihsel olarak, Shorthair’in Britanya’ya gelişi, Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü dönemde meydana gelen Roma istilalarına bağlıdır. Varlıkları genellikle güç, dayanıklılık, avlanma becerileri ve genel iyi doğaları nedeniyle takdir edildiği için tesadüfi olarak kabul edildi.

Zamanla, Britanya kedisi sadece çalışan bir kediden daha fazlası olarak görülmeye başladı ve ocağın sıcaklığını aileye uygun bir şekilde paylaşmak için eve de kabul edilmeye başladılar.

Britanya kedisi, İngiliz yaşamında çok yaygındı ve “gülümsemesi” çok iyi biliniyordu. John Tenniel, Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında Maceraları için Cheshire Cat’i tasarladığında, belki de bu güne bir kedinin en tanınmış resimli görüntüsüne ilham verdi. 1865.

1800’lerin sonlarında kedi hayranı Harrison Weir’in Shorthair’e olan hayranlığını bir adım daha ileriye taşıyordu.

Weir’in ana düşünceleri, düşüncesinin başkalarını bir araya getirerek, kısa tüylü ırkların en iyi şekilde gösterilip yargılanabilmesi ve böylece cinsin düşünceli eşleştirmeler yoluyla güçlendirilip yetiştirilebilmesiydi.

Weir, 13 Temmuz 1871’de Londra’daki Crystal Palace’da düzenlenen ilk kedi gösterisini organize etmeyi başardı. Başlangıç ​​ve sonrasında düzenlenen yarışmalar, kedinin hayranı olarak Harrison Weir’i sonsuza dek müjdeleyen kedi meraklıları arasında çılgınca popüler oldu.

Fantezi yıllar boyunca büyüdükçe, cinslerdeki ayrımlar da büyüdü ve halk yeni ve farklı ırklara tanıtılmaya başladığında, duygular değişti ve Britanya kedisi popülaritesi daha moda ırklar için ortadan kaldırıldı. Yüzyılın başında, uzun saçlı kediler İngiltere’deki kedi hayranlarının öfkesiydi.

Büyük çatışma dönemlerinde sık sık olduğu gibi, Kısa Dünya’nın nüfusu Birinci Dünya Savaşı sırasında (hayvansal nüfusun çoğunda olduğu gibi) ciddi biçimde azalmıştır.

ARKAPLAN

Savaş sonrası yetiştiriciler, sayıları canlandırmak için Farsça cinsi kalan Shorthairs ile birleştirmeyi denedi, ancak Cat Fancy yönetim kurulu bunu bilmiyordu, bu da yetiştiricilerin ırkı orijinal haline döndürmesini talep ediyordu.

Kedileri tekrar kayıt olarak uygun hale getirmek için kedileri tekrar kestirmek için üç kuşak üretime geri dönecekti. Bu döngü, İkinci Dünya Savaşı vesilesiyle kendini tekrarlamaktı, ama geriye kalan sayıdaki

Britanya kedisi daha öncekinden daha da korkunçtu, şartlar, yetiştiricilerin İngiliz Shorthair’inin İngiliz Yönetim Kurulunu geçmek için İngiliz Kraliyet Konseyinin Yönetim Kurulundan izin almasını istedi. ırkları.

İzin verildi ve dikkatli seçim yoluyla Rus Mavi, Chartreux ve Fars gibi ırklara sahip outcrosses, Britanya Shorthair’i, görünüşte bazı değişiklikler olsa da, İngiliz evine geri getirdi.

Britanya kedisi artık bir oyuncak ayı görünümü, bir şişman vücut, tam bıyık pedleri, doğal olarak çeneli bir ağız ve yuvarlak, geniş açık gözlerle donadı.

Cinsin aynı yumuşak eğilimi kaldığı için çok değerliydi ve lüks kürk parçası özenle seçilmiş geçişlerden daha fazla yumuşaklık almıştı. Britanya ile ilgili kısa hikâye Britanya’da bir aile arkadaşı olarak popülerliğini korusa da,

ABD’deki sayıları, 1970’lere kadar Mavi Britanya kedisi tescil edildiği Amerikan Cat Fanciers Association tarafından kayıt için dikkate alınacak kadar önemli değildi.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …