Birmanya Kedisi

Birmanya kedisi son derece insan odaklı kedilerdir.

Birmanya kedisi Onlar sevgiyi vermek ve almak için sahiplerini takip etme eğiliminde neredeyse köpek gibidirler. Aslında, birçok Birmanya bile getirmeyi öğrenir.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Bu ırkın ortaya çıkışı yıllar içinde büyük değişime uğramıştır. 1953 standardı bu kediyi “orta, narin ve uzun” olarak tanımlarken, 1957 standardı bunu “Yerli Shorthair ve Siyamlar arasındaki ortası” olarak tanımlar .

Cins geniş bir şekilde iki tipe ayrılabilir: Avrupa Birmanya ve çağdaş Birmanya. Avrupa Birmanya kedisi, daha az belirgin bir burun kırığı ve biraz daha dar bir kafa ile daha uzun, daha dar olan mızraklara sahiptir; çağdaş Birmanya kedisi nin daha kısa, daha geniş bir bulmaca, belirgin bir burun kırığı ve daha geniş, yuvarlak kafa şekilleri vardır.

Buna ek olarak, çağdaş Birmanya kedisi kahverengi paltoyu gururla taşıyor, Avrupa Birmanya kedisi sporları daha parlak kırmızı gibi.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu bir dükkanda, evde veya ofiste eşit derecede rahat bir akıllı kedi. Enerjik, oynak ve insan arkadaşlarını onun antikleriyle eğlendirir.

Erkekler ve kadınlar arasında mizaçta belirli farklılıklar vardır: kadınlar daha fazla merak gösterir ve sahiplerine daha duygusal olarak bağlıdırlar; erkekler de daha sessizdir, ancak onlar da insan şirketlerine düşkünlerdir. İkisi de yiyeceklere büyük ilgi gösteriyor.

Birmanya kedisi , çok fazla sohbetten ötürü kötü bir boğaz varmış gibi bir sesle konuşuyor. Siyam karşıtı olduğundan daha sessizdir, ama huzursuzlaştığı veya sinirlendiği zaman mırıldanır.

TARIH VE ARKAPLAN

Menşe ülkelerinde, Birmanya cinsi bazen bakır kedi olarak anılır. Geçmişleri binlerce yıl öncesine dayanıyor ve efsaneye göre Burma’daki meşhur ataları Burma’daki Tanrılar olarak tapınaklara ibadet ediyorlardı.

Uzmanlar, Burma’da (bugünkü Myanmar) bulunan ve ABD’ye 1930’larda Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nde tıbbi bir görevli olan Dr. Joseph Thompson tarafından ihraç edilen bir dişi kedi olan Wong Mau’dan türemiş evcil kedilerin bu cinsi kabul ederler.

Birçok ilgi alanlarından biri olan Thompson, Tibet’te bir Budist rahip olarak hizmet etmiş ve burada yaşayan kısa saçlı, kahverengi kedilere anında ilgi göstermişti. Wong Mau’yu aldıktan sonra, bir ıslah programına başlamaya karar verdi. Bununla birlikte, erkek meslektaşı olmadığı için, Wong Mau, Tai Mau adında bir mühür noktası olan Siyam ile geçildi.

Üretilen yavrular bej, kahverengi ve renkte sivriydi. Kahverengi yavru kedi daha fazla Birmanya kedisi üretmek için birbirleriyle ya da anneleriyle çaprazlanmıştı.

Birmanya kedisi, 1936’da Cat Fanciers Association (CFA) tarafından resmen tanındı. Ancak, daha fazla yetiştirici, Burma’dan ABD’ye kedileri getirmeye başladıkça, ırk seyrelmeye başladı. Yakında melez Birmanya kedileri aldatıcı olarak safkan olarak satıldı.

Protestolar döküldü ve CFA, tanınmasını geri çekti. Irklara inanan Birmanya kedisi yetiştiricileri, kasvetli senaryoya rağmen çalışmalarına devam ettiler. Sonunda çabaları bir kez daha Burma’nın 1953’te tanınmasını ve 1959’da şampiyonluk statüsünü kazanmasıyla ödüllendirildi.

Bu cinsi ayırt etmek için yalnızca katı renklerin markalama ile değiştirilmemesine izin veren yeni bir standart izlendi. Bugün, Birmanya Şampiyonası statüsünün tüm dernekleri var.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …