Birman Kedisi

Birman Kedisi Nazik, aktif ve oynak, ama sizi gördüğünde sessiz ve göze batmayan, meşgul Birman Kedisi mükemmel bir arkadaşıdır.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Birman Kedisi oldukça ağır hatlara dayanan uzun ve sağlam bir kedidir. Birman Kedisi, göz kamaştırıcı yuvarlak, mavi gözleri yumuşak bir ifadeyle, tüm kedi hayranları tarafından kolayca tanınır.

Tercihen altın bir dökümle renklendirilmiştir ve pençeleri üzerinde beyaz çoraplar giyer. (İlginçtir ki, kedi doğumda saf beyazdır, ancak yaşamın ilerleyen dönemlerinde renk kazanır.)

Birman Kedisi nin Ön pençedeki beyaz örtü pençenin ikinci ve üçüncü eklemleri arasında sona erer, oysa arka pençelerde tüm ayak parmaklarını kapsar ve yukarı doğru uzanır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Doğanın nazik ve sevecen olan Birman, sadık, sadık bir yoldaşın tüm özelliklerini taşımaktadır. En kolay sorunlardan biri olan en kolay kedilerden biridir.

Akıllı ve meraklı, eğitim için son derece duyarlı. O, hayranlık duymaktan hoşlanır ve çok fazla sevgi ve ilgi bekler. Yabancılara verildiğinde, Birman saklı ve korkak olmaktan çok meraklıdır. Ayrıca evde çocuklara ve diğer evcil hayvanlara kolayca uyum sağlar.

TARIH

Bu kutsal Burmalı kedinin tarihi, efsaneye gömülmüştür. Hikaye, saf beyaz kedilerin Burma’daki (bugünkü Myanmar) Lord Buddha’ya adanmış tapınaklarda yaşadığını gösteriyor. Onlar, cennetsel ikametgahları için yeryüzünden ayrılan rahiplerin ruhlarının kutsal taşıyıcıları olarak kabul edildi. Bu süreç transmutasyon olarak adlandırıldı.

Tsun-Kyan-Kse ilahi bu sürece başkanlık etti ve parlak safir gözleriyle altın bir heykel tarafından sembolize edildi. Rahip olarak hizmet eden Mun-Ha, LaoTsun tapınağında bu tanrıçaya ibadet etti.

Altın heykelin önünde akşam namazı için saygı gören beyaz kedilerden biri olan Sinh tarafından sıklıkla katılmıştır. Bir gün, Siam’dan gelen aldatmacalar tapınağı yağmaladı ve Mun-Ha’yı öldürdü.

Son nefesini çizerken, onun sadık arkadaşı Sinh, Mun-Ha’nın başındaki pençelerinden birini dinledi ve altın heykelle yüzleşti. Bir mucize meydana geldi: Sinh, altın renkli bir kediye dönüştü, dünyevi bir tonun bacakları ve safir mavinin gözleri. Ancak pençeleri orijinal renklerini saflık sembolü olarak korudu.

Tapınağa ait olan tüm kediler de bu büyülü değişime uğramıştır. Sinh bir hafta sonra arkadaşıyla yemek yemeyi reddederek öldü. Efsaneye göre Mun-Ha’nın ruhunu cennete taşıdı.

Bununla birlikte, 1919 yılına kadar takip edilebilen, ırkın kökeni hakkında daha bilimsel bir hikaye vardır. O zamanlar, birkaç maceracı Birman kedisi, Burma’dan Fransa’ya nakledildi. Vardıkları hikayenin iki hesabı vardır.

Bir hikayeye göre, Tsun-Kyan-Kse tapınağı tekrar saldırıya uğradı. İki batılı, Binbaşı Russell Gordon ve Auguste Pavie, birkaç papaz ve Tibet’e kaçmak için kutsal kedilerine yardım ettiler.

ARKAPLAN

Fransa’ya döndüklerinde, sunulan hizmetler için iki Birman kedisi yetenekliydi. Daha prosaik bir hesaba göre, bu kediler, Bay Vanderbilt tarafından satın alınarak, LaoTsun tapınağına ait olan tatminsiz bir hizmetçi tarafından satın alındı. Kedilerden biri olan Madalpour yolculuktan vefat etti ama dişi kedi Sita, onu Fransa’ya yaptı.

Yolculuk sırasında gebe kaldıktan sonra, Sita genellikle Avrupa’da Birman ırkı matriarı olarak kabul edilir.

Cins yayılmaya devam edecek ve 1925’te Fransa’da resmi olarak tanındı. II. Dünya Savaşı, Avrupa’daki Birmanların sayısını azaltarak neredeyse yok olmalarına neden oldu. Ancak, hayatta kalan birkaç kişi cinsin sürekliliğini sağlamıştır. Dikkatli geçişler ile Birman bir kez daha geri dönüş yaptı ve 1955’te İngiltere’ye bile ihraç edildi, ancak 1966’ya kadar resmi bir tanınma elde edemedi.

1959 yılında Amerika’ya Amerika’ya getirilen ve 1966 yılında Cat Fanciers ‘Association tarafından resmen tanınan Birmans. O zamandan bu yana insanın kalbinde kurulmuş ve en popüler olanıdır. Tüm derneklerde Şampiyona statüsüne sahiptir.

 

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …