Amerikan Wirehair Kedisi

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Amerikan Wirehair Kedisi, orta ve büyük boyutlu, çok yönlü gövdeli ve dış köşelerde yuvarlak ve eğimli geniş, parlak gözlerle. Çeşitli renklerde bulunur ve benzer bir standarda sahiptir – Amerikan Wirehair Kedisi tipi kısa tüylü bir hayvan türü için ideal bir estetiktir.

Amerikan Wirehair Kedisi Saçın tel haline gelmesine neden olan mutasyon doğal olarak meydana gelir, ancak eksik dominant bir gen olduğu için teşvik edilmelidir. (Yani, kediler tüylü iki kediyi ürettiklerinde bile, bütün yavrular aynı saçlarla doğmazlar.) Bu gen karakteristiği aslında bir mutasyon değil, bir kusurdur.

Amerikan Wirehair Kedisi paltosu açıkça bu cinsin en önemli özelliğidir. Sıkı, iri, esnek ve yaylı, ancak genellikle dokunma yumuşak. Bazı karşılaştırmalar ile bir Amerikan Wirehair Kedisi saçı kuzu yünü gibidir.

Amerikan Wirehair Kedisi Bireysel kıllar uçlara bağlanır ve kimi zaman kıvrılır veya kinky, bazen sıkı halkalar oluşturur. Saçın görünüşü sivri veya kıvırcık olabilir ve kulaklardaki ve bıyıklardaki saçın bu formu da takip etmesi önemlidir.

Bu cins özellikle kısa, yoğun saçlara sahip olduğu için yetiştirildiği için uzun tüylü katlar önerilmemektedir. Ancak, kedi kedisi için bu kediyi gösterme ya da üreme için planlamamak için uzun saçlı bir Tiftik mükemmel bir seçenek olabilir. Oldukça kablolu, sapıkça kılların kabarık olduğu bir kediyi görmek oldukça güzel bir manzara.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Amerikan Wirehair genel bir insan odaklı bir kedidir. Ailenin tüm üyeleriyle bağ kurar ve insanların ruh hallerine duyarlı olduğu bilinir ve evin etrafındaki aile üyelerini takip etse ya da yakın bir yerde yatarken bile yakın durur.

Sahipler, Wirehair’in nazik ve sevecen yollarıyla ve küçük, göze batmayan sesleri ve tavırlarıyla yaşayabilecekleri ve onlara bakacakları kolay bir kedidir. Hem dikkat çekici, hem de eğlenceli bir oyun. Wirehair aynı zamanda köpekler de dahil olmak üzere başka evcil hayvanlara sahip olanlar veya sık sık ziyaretçileri olanlar için mükemmel bir kedidir.

SAĞLIK

Wirehair’in herhangi bir genetik problemi yoktur. Dikkatli üreme sayesinde güçlü ve kuvvetli bir melez öne çıkarak Wirehair’i hastalığa karşı dirençli hale getirdi ve evcil kedilere bakım için en sağlıklı ve en kolay olanlardan biri oldu. Ancak, saklanması gereken bakım detayları vardır. Kulakların içindeki saçlar kaba ve kıvırcık olduğundan, kulakların balmumu birikmesi olabilir, bununla birlikte düzenli olarak temizlenmesi kulak kanallarındaki tıkanma sorunlarını önlemelidir.

Bazı Teleferikler de yağlı bir cilde sahip olabilir. Fakat onları fırçalamak yerine, birçok yetiştirici hafifçe şampuanla kediyi hafifçe yıkanmasını önerir. Bu saçın herhangi bir zarar görmesini önler.

Saçları kuruturken, nazik bir havlu veya hava kurutması kullanmak en iyisidir; Islak olduğu zaman, saçın fırçalanmaması veya taranmaması özellikle önemlidir. Her zaman olduğu gibi, kedinizin damızlıklarını Wirehair’inizin bakımı için en iyi yöntemden her zaman isteyin ve bazı saç özellikleri ebeveynlerden alınabilir.

Bazı yetiştiriciler Telhairlerinin stres veya hava değişikliklerine bağlı saç ve deri problemleri olduğunu ve en sert katların en hassas ve kırılmaya eğilimli olduğunu bildirmişlerdir.

TARIH

İlk tanınan Amerikan Wirehair, Verona, NY’de Council Rock Çiftliği’nde bir ahırda doğdu. 1966 yılının ilkbaharıydı ve çiftliğin ustası Nathan Mosher kendine özgü bir kedisi olduğunu biliyordu. Kedi doğurucu Joan O’Shea, bir arkadaşının onu aradığı kediyi görmek için bir ziyarette bulunduğunda – Rex’in yetiştirdiği benzer bir kedi – Mosher cay vermedi.

O’Shea, kedinin kırmızı ve beyaz kapağına, bıyıkları da dahil olmak üzere yaylı, sarılı saçları ile ilgi duyuyordu. Görmediği herhangi bir kediden farklıydı. Mosher’ı etkiledikten sonra, bu farklı yeni türün uygun bir şekilde eşleştirilmesine ve 50 dolarlık bir ücrete sahip olmasına izin vermenin önemi, O’Shea ödülüne layık görülmüştür.

Yavru kedi gerçekten de bir çeşitdi. Adem’in doğduğu yavruların çöpleri bir çakal tarafından saldırıya uğradı ve öldürüldü. Yalnız kurtulan O’Shea oldukça sıkıntıya düşmüştü: Adam nasıl?

Bir iki günlük aşkla bir kraliçe kedi dolaştığı zaman ikilemi çözüldü. Bildirildiğine göre, kedi tatile giden komşularına aitti, kediyi oğullarının bakımına bıraktı, o zaman patikalı kedinin evi terk etmesine izin vermedi. İki ay sonra, O’Shea, küçük bir yavru kedi yavrusuyla karşılaşmış olan komşularından bir çağrı aldı, bunlardan bazıları O’Shea’nın tom kedisine esrarengiz bir benzerlik taşıyordu.

Yavru kedilardan ikisi, Adem’in doğduğu görünen saç teline sahipti ve O’Shea, bu ikisini komşularından aldı. Bu yeni bir aile hattının başlangıcıydı. Doğru yapmak isteyen O’Shea, Amy’yi alan ve bir ıslah programına başlayan, Rex’li doğurganlar Bill ve Madeline Beck’in yardımına başvurdu.

ARKAPLAN

Amy daha sonra çok sayıda dişçi kedi dişi taşıyordu ve bu yüzden üçüncü Amerikan yapımı dönemi olan Wirehair’i çimentolamıştı (o zamanlar Amerikan Shorthair ve Maine Coon kedisi diğer iki Amerikan kediydi). Aslında, Wirehair için standardı şekillendirmede büyük rol oynayan Amerikan Shorthair’in standardıydı. Kül, Wirehair için tek kabul edilebilir outcross cinsiydi ve hala öyle.

1967’de Cat Fanciers Association (CFA), American Wirehair için ayrı bir tür olarak kayıt hakkı verdi ve 1978’de CFA, Wirehair’i şampiyonluk yarışması için kabul etti. Wirehair henüz CFA’nın En İyi Kedisi ödülünü almamış olmasına rağmen, en iyi 25 en iyi kedinin kazanma pozisyonlarını elde etmeyi başardı. Wirehair, 2002’de en yakın olanıydı ve ’03, Brillocatz Curley Sue en iyi Kitten’ı 3’üncü sırada, 2006’da ise 2007’den 2007’ye Kaw’dan Christina Kaw ile 2’nci sırada yer aldı.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …