Amerikan Shorthair

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Amerikan Shorthair, tatlı bir eğilim ile kaslı bir kedi. Ortadan büyüğe doğru, her açıdan denge ve dayanıklılık gösteren, çalışan bir kedi. Amerikan Shorthair’in montları için en çarpıcı renk siyah işaretli gümüş kaplamadır. Bu en popüler renklerden biridir, ancak Shorthair için 60 renk mevcuttur.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Amerikan Shorthair Bu ırk sessiz sesi ve ayarlanabilir doğasıyla kendine bir isim yaptı. Birçok kediden farklı olarak, dikkat çekmek için ağlamaz ve ne de gösterici ya da çok saklı değildir.

Amerikan Kedicik kedisi, bir kedinin kucağında sakin bir şekilde oturmasını isteyen ve evin etrafında çok fazla sıçrayan ya da sersemlemeyen bir kişi için idealdir. Aynı zamanda kolayca eğitilmiş, aileye adanmış ve evde çocuklarla, köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşayabiliyor.

HANGI

American Shorthair çok kapsamlı bir bakım gerektirmez. Etkili bir diyet, aşılama ve yıllık kontrollerden biraz daha fazlasına ihtiyaç duyan en sağlıklı kedilerden biridir.

Bazen tımar bir seçenek, ama bir gereklilik değil. Ve her ne kadar çok enerjik olsa da, Shorthair aceleyle koşuşturmaktan ziyade kasıtlı hareketi tercih ediyor, sadece hafif oyun biçiminde egzersize ihtiyaç duyuyor.

SAĞLIK

Shorthair’in çiftlik çalışan kedilerden geldiğini ve dikkatli yetiştiriciler tarafından gen havuzunu güçlendirmek için verilen ilgiyi eklediğini ve bunun neden en sağlıklı kedi ırklarından biri olarak kabul edildiğini anlaması kolaydır. Bir Amerikan Shorthair için ortalama ömrü 15 ila 20 yıl arasındadır.

TARIH

Amerikan Shorthair’in tarihi, İngiltere’den Atlantik Okyanusu’na uzanan yolculuğunun ardından, Amerika Birleşik Devletleri ne olacak? Amerikan Shorthair, gerçek kanlı, sağlam ayaklı bir kedidir ve sıkı bir işçi olduğu için ün kazanmıştır.

Shorthair’in kökleri İngiltere’de başladı. Britanya’da ortak bir ev kedisi olarak, Shorthair, özellikle kemirgen kontrolü için iş becerileriyle iyi karşılandı. Bu nedenle, Shorthair genellikle deniz gezilerine çıkarıldı.

Ve böylece, 1621’den 1639’a kadar, İngiltere’den gelen hain yolculukları için hazırlanan muhalifler olarak, her ikisi de yiyecek depolarını kemirgenlerden korumak ve hastalık taşıyan sıçanları ortadan kaldırmak için sadık kedi arkadaşlarını dahil ettiler.

1620’lerde, Avrupalıların – İngiltere de dahil olmak üzere – Siyah Veba’nın sık sık salgınlarına alışmış olduklarını hatırlamak önemlidir.

İlk Mayflower 1621’de yeni dünyaya geçtiğinde, pandeminin 18.000 Londra sakinini öldürmesinden sadece 18 yıl önceydi.

ARKAPLAN

Veba’nın ilk on yıllarında, kediler hastalığın yayılması için sık sık suçlandı ve süreçte yok edildi. Kediler olmaksızın, sıçan nüfusu patladı ve Veba’nın artan bulaşmasına yol açtı.

Fakat 1600’lü yıllarda insanlar, Veba ve kemirgenler arasında hastalığın muhtemel bir taşıyıcısı olan uygun bağlantıyı yapmışlardı. Britanyalı Shorthair, saygın konumunu yeniden kazanmış ve bugün İngiliz evinin ortak bir arenası olarak kalmıştır.

Onların soyundan gelen – Amerikan Shorthairs’ı haline gelmek – yeni dünyanın koşullarına uyum sağlamak için evrildi ve onların güvenilir ve verimli tarım işçileri statüsünü korudular.

Amerikan Shorthair’in form ve kişiliğini şekillendiren bir takım faktörler, en önemlisi hem doğal hem de insan tasarımıyla çevresel unsurlar ve dezavantajlar.

Çevresel adaptasyon, hayatta kalmak için gerekliydi ve doğa, sert kışları ve yazları körleştiren, çiftlikte uzun saatler çalışabilen ve günün sonunda evinin bir üyesi olarak huzurlu bir şekilde yerleşebilenleri seçti. Shorthair olgunlaştı ve bugün bulduğumuz güçlü, sağlam, kolay giden kediler olmak için geliştirildi.

1906 yılında, Cat Fanciers Association (CFA) ilk kayıtta, diğer beş kedinin arasında Amerikan Shorthair’i içeriyordu. Yetiştiriciler, dikkat çeken Amerikan Shorthairs ve ortalama sokak kedileri arasındaki ayrımı sürdürmek için acılar alırlar, çünkü dışsal fiziksel benzerlikler bir ilişki önerdi.

1965’te Amerikan Shorthair, üyelerinden biri olan Shawnee Trademark adlı gümüş kaplı erkek bir taburun, CFA tarafından Yılın En İyi Kedisi (COTY) ilan edildiğinde en yüksek ödülünü aldı. O zamandan beri, diğer iki Amerikan Shorthairs’e COTY: 1984’te Hedgewood’un En Büyük Amerikan Kahramanı (arkadaşlarına H.) ve 1996’da Sol-Mer Sharif ödüllendirildi.

Amerikan Shorthair, mütevazı başlangıcından kedi topluluklarının üst kademesine kadar çok uzun bir yol kat etti. Her şey, bu sevecen ve sadık kediyi hak etti.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi FIZIKSEL ÖZELLIKLER Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu …