Amerikan Curl Kedisi

Amerikan Curl Kedisi

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Bu kedi genellikle iyi orantılı ve ince bir yapıya sahiptir. Paltosu yumuşak, ipeksi ve hafif, astarsızdır. Üreyen bir genetik malzemenin bir üreme hattına sokulması – diğer ırklarla birlikte, Amerikan Curl Kedisi birçok renkte ve hem uzun hem de kısa saçlı çeşitlerde bulunabilir. Kulakları geniş ve açık bir taban ile orta derecede büyüktür; sonunda da kıvrılırlar (ipucu). İdeal olarak, kulaklar kafatasına dokunacak kadar uzağa kıvrılmamalıdır. Fakat bunun yerine, bir hilal ayına benzer şekilde, yaklaşık 90 derece geriye ve birbirlerine doğru bükülmelidir.

Başlangıçta, bir Amerikan Curl Kedisi yavru kedi, büyük, açık kulaklarla olsa da, başka bir yavruya benziyor. Bir hafta içinde kulakları kedinin dört aylık yaşına gelene kadar geri kıvrılıp kıvrılıp kıvrılayacaktır. Kıvrımları daha sonra sabit ve kalıcı olacak.

Bu nedenle, Amerikan Curl Kedisi yavruları sadece dört aylıktan sonra satın alınmalıdır. Bununla birlikte, kulağın şekli kedinin büyük kişiliğini etkilemez ve sadece sergi amaçları için bunları içine alır.

KIŞILIK VE MIZAÇ

Bu sevimli ve fiziksel olarak sevecen bir kedidir. Kolayca uyarlanabilen ve hatta temperlenmiş olan Amerikan Curl Kedisi, dikkatini sıkıntıya sokacak ya da taciz etmeyecek, ancak omuzlarına zarar verecek ve sahibinin yüzüne karşı okşayarak ve neşelenerek sevgisini sergileyecektir.

Amerikan Curl Kedisi, arkadaşlara yumuşak bir yumru ile baş başa çıkmak ve mutfakta yardım etmek için bilinir. Ayrıca çocuklu ailelerde iyi anlaştıkları bilinmektedir. Doğal olarak akıllı ve merak uyandıran Amerikan Curl Kedisi, çevreyi keşfetmek ya da oyun oynamak için çok zaman harcıyor.

HANGI

Amerikan Curl Kedisi, sağlığı, sağlamlığı ve uyarlanabilirliği ile iyi karşılanmaktadır. Bilinen genetik kusurlar veya fiziksel rahatsızlıklara yatkınlığı ile nadiren hastalanır. Yavru kedi de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip ve bağışıklama çekimlerine iyi tepki veriyor.

Kıvrılmış kulağın bir kusur olduğu sonucuna varabilirken, aslında bir mutasyon – doğal normal özellikten bir sapmadır. Kulaklar, kulağın uçlarına sağlam olan kıkırdaktan yapılmış bu cins için estetik bir özelliktir. Ayrıca kedinin işitme duyusunu da etkilemez.

TARIH

Bu kedi, merdiveni başarıya ulaştırmak için kolay bir zaman geçirdi. On yıllık varoluşunda Amerikan Curl Kedisi, Amerikalı kedi severlerin ve hakimlerin kalbini kazanmayı başardı.

Bu cinsin doğum günü, 1981 yılının Haziran ayında, bilinmeyen iki cinsin ya da kökeninin yavruları, Lakewood, California’daki Grace Ruga’nın kapısına geldiğinde düşüyor. Grace’in dikkati, kedinin merak uyandırdığı kulaklarda merak uyandırdı ve kalışlarını teşvik etmeye karar verdi. İki yavru kedi her gün yemek için gelir ve sonra geceleri ayrılır.

Onların kürk işaretlerine dayanarak, Grace, Panda’yı ve Shulamith’i vaftiz etti. İkincisi, “siyah ve kibar” anlamına geldiği anlaşılan bir İncil adıdır. Yavrular, aniden, sert bir rüzgar Panda’ya kapanan kapıyı patlatıncaya kadar, ayrılmazdı. Panda ölümcül bir kafa travmasına maruz kaldı, ancak Shulamith Ruga’ya iyi bir yer edinmeye, mutlu bir şekilde yerleşmeye ve kız kardeşinin adanmışlığını yeni insan ailesine transfer etmeye başladı.

Shulamith’in yavruları daha sonra aynı kıvrılmış kulak karakteristiğine sahip kedi yavruları üreterek, ilk kadınlardan biri olan Mercedes’i Grace’in kız kardeşi Portakal, California’dan Esther Brimlow’a verdi.

Mercedes kısa süre sonra kendi çöpünü doğurdu ve yavruları ve yavruları yerel bir kasap ve kedi meraklısı olan Nancy Kiester’in dikkatini çekti. Kiester, Curls’la çok hevesliydi, o, Mercedes ‘yavrularının sırasıyla bir kadın ve bir erkek, bir de Prenses Leah ve Üstat Luke adında doğurmasıyla başlayan cinsi kurmaya çalıştı.

Daha sonra, Nancy Grace ile temasa geçti ve 1983’te bir California kedi şovunda Shulamith ve yavrularını gösteren bir ortaklık kurdu.

ARKAPLAN

Kedi topluluğunun verdiği tepki bu büyüleyici kedigil ailesinin bütün kalbini kabul etti. Nancy ve Grace, Scottish Curls (ya da Folds) ‘ı başarılı bir şekilde yetiştiren ve bunun tamamen farklı bir ırk olduğunu doğrulayan damızlık ve yargıç Jean Grimm ile işbirliği yaptı.

Onun yardımı ile hem bir isim hem de bir standart oluşturuldu ve Amerikan Kıvrımları doğdu.

1987’de Amerikan Kıvrımları Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) tarafından kabul edilmek üzere kabul edildi ve daha sonra bu yıl Curica’ya TİKA tarafından şampiyonluk statüsü verildi. Daha fazla başarı, yoluna çıkmaktı. 1986’da Cat Fancier’s Association (CFA) Curl geçici durumunu verdi ve 1993’te Curl CFA’nın şampiyonluk sınıfına ilerledi.

Curl, tüm önemli kedi dernekleri tarafından tanınır ve tüm dünyada fiziksel ve kişilik özellikleri için aranır. Nispeten küçük bir gen havuzuna sahip yeni bir cins olarak, cins için genetik çeşitlilik Curl yetiştiricilerini Curl ile Bloodl’leri kıvrımlamak için bir araya gelerek birbirlerine ulaşmıştır.

Üreme outcross’larının 2010 yılına kadar devam etmesine izin verilecek olsa da, bu yetiştiricilerden oluşan kümes hayvanı kesim tarihinden önce tutarlı bir Amerikan Curl Kedisi ile sonuçlanacaktır.

Ayrıca Kontrol Et

Amerikan Yerli Kedisi

FIZIKSEL ÖZELLIKLER Amerikan Yerli kedisi Bu kedi çeşitli boyutlarda ve renklerde geliyor. Şık ve uzun veya …