Kedilerde korana virüsü aslında kuran Örs bütün ırklardan bütün türleri de olabilen bir virüs ama kedilerdeki biraz daha farklı.

Kedilerde Corona Virüsü ve Fip Belirtileri Tedavisi

Kedilerde korana virüsü aslında kuran Örs bütün ırklardan bütün türleri de olabilen bir virüs ama kedilerdeki biraz daha farklı.

Birçok sera tipi var mesela tipler vücuda girdikten sonra mutasyona uğrama özelliği size iyi gösteriyor.

İnkübasyon periyotlarda çok uzun olduğu için maalesef şuan ülkemizde başbelası denilebilen bir virüsü özelliği taşımakta.

O kadar yaygın mı gerçekten çok yaygın kliniğimize gelen hastaların yüzde seksen’inde yaptığımız testlerde pozitif çıkıyor set off Peki bu kadar yaygın olmasının sebebi nedir bu kadar yaygın olmasının sebebi bir tedavisi yok.

İkinci aşısı yok üçüncü inkübasyon periyodu üç dört günden üç seneye kadar uzayabiliyor yani bir kedi aldığınızda üç sene sonra da hastalık patlayabilir annesinden bulaşan bir virüs.

Kedilerde Corona Covid virüsü var mı?

Üç sene sonra herhangi bir şekilde stres altında bağışıklık sistemi düştüğünde çıkabiliyor ve o arada siz kendinizi çok sağlıklı olduğunu düşündüğünüz için diğer kedilerle birleştirebiliyorsunuz pansiyona bırakabiliyorsunuz.

Bir sürü durum da hastalık bulaşabiliyor.

Kederli Kore bir süt çoğunlukla annesinden geçiyor anne koronal oluyor ve doğumla beraber plasenta yoluyla bebeklere gece bebekler zaten koran al olarak doğuyorlar.

Bunun dışında kedilerin dışkısında korana virüsü var çünkü parlak esasında bağırsak sistemine yerleşiyor ve dışkılarıyla atılıyorum.

Aynı tuvalete giren kedilerde ya da dışarıda yaşayan kediler de koyun biz bu şekilde dış sularla bulaşır mı Peki onun dışında başka bulaşma yolu varmıdır yani sokaktaki kedi sevdik.

Evimize gittik hem kendiniz sevdik bir şey geçer mi söyle.

Geçebilir çünkü siz eğer o kedi de dediğim gibi virüs dışkıda ulaşıyor ve kendini yalayarak temizliyor vücudunu yalıyordu elinde oluyor.

Yani siz ona dokunursanız kucağınıza alırsanız üzerinize o partiküller gelebilir ve virüs bulaşabilir sunuldu.

Korona virüs insanlara ulaşılmak kendi kararını versin sana bulaşmaz köpek oranı Birsen insanlara bulaşması insanlarda da korana virüsü vardır.

Ama dediğim gibi yani bu ciddi mutasyona uğramış şey olmuyor sinir sistemi enfeksiyonu iki üç gün ishalle seyreden bir durum olur ondan sonra geçersiz olur.

Bu durumda covid

Tehlikeli karne versin belirtileri ilk başta aslında külliye kediler işte.

Hareket etmiyor iştahsızlık göz akıyor burnum akıyor yada ishal oldu diye gelirler bazen sinir sistem enfeksiyonları ile karıştırılabilir.

O dönemde aslında test yapılması gerekir.

Böyle bir hak akut dönemi var bir yok.

On gün falan sürer bazen ise daha da uzun sürebilir kurana oarada bağırsakların kliplerine yer yaşlısın kedilerde koruma görürsün tespit etmek için test yaptırmak gerekli birşey midir.

Testle onaylıyoruz zaten Eliza testleri var ifa yöntemiyle bakılabiliyor kuranın antijen ya da antikor ona bakılıyor bu şekilde tespit ediyoruz.

Eve testlerde yüzde doksan beş falan doğrudur yani yüzde beş bir yanılma payı var zaten o da kedinin klinik görüntüsü.

Hasta sahibinin bize anlattıkları bilgiler.

Kan tahlilleriyle o yüzde beş’lik payı da aslında yok ediyoruz yüzde yüz bir teşhis konuluyor Koral dürüst’e o zamanki liderimiz mutlaka veteriner hekime götürüp bana test yaptırmalıyız.

Doğru bilgi mi evet evet covid testleri çok pahalı testler değildir Suns corona testi yaptırdığınızda daha sonra sizi asla maddi ve manevi yüzebilecek bir sürü yükten Kurtulmuş olursunuz.

Kediler si dediğim gibi sana ilk başta bir Risale dönemde gelio korana virüsü bağırsakları yerleştiği dönem.

O dönemde bağırsaklara yerleşir ve hayatı boyunca orada kalıyor dört beş sene sonra da patlayabiliyor hiç patlamaya da biliyor bunların hepsi kedinin bağışıklık sistemi.

İşte virüsün serotipi birisi mutasyona uğrayıp uğramayacağı kendini strese girip girmeyeceği ile değişiyor aslında korunursa hiçbir tedavisi yok.

Detay-1

Yani kuran virüse özel bir tedavi geliştirilmemiş ne yapalım ne yapıyoruz ki bu bizim elimizde bazı şeyler var bağışıklık sini yükseltebiliriz işte bu neden oluyor işte sindirim sistemini probiyotik verebiliriz.

Bunlar savaşabilir belki korana ile hayvanı strese sokmaya biliriz böyle yardımcı tedavi yöntemleriyle tedavi etmeye çalışıyorsun.

Test negatif çıktı ama bir sene sonra o negatif olması devam edecek mi yoksa bir daha test yaptırması gerekir mi Çin Kore Lewis’in aşısı yok Türkiye de yurtdışında bir yaşı var.

Yüzde altmış kadar bir koruma sağlıyor aslında yüzde altmış inanılmaz bir rakam keşke gelse bir zor daha şeyi yapabilsek.

Ama aşı olmadığı için sizin bugün negatif çıkan kediniz bir pansiyona bıraktığınızda işte dışarı kaçtığında.

Başka bir kedi ile temas ettiğinde kuran yedi kuralı kedisi olan birisi ziyarete geldiğinde ama ellerini kalmadığında ya da üzerine dışkısını ulaştığında kendinize bulaşabilir.

Oyüzden çok iyi kontrol altında veterinerinize gidiyorsun zaten iki ayda bir aşılamalarını yapıyor muayenelerini yapıyor annemiz çok iyi verirseniz yani işte kedinizin kusmasına selini.

Göz ardı etmezseniz veteriner zaten onu yakalayacak size tekraren öyle bir şeye ihtiyaç duydun da tekrar test yapalım döndürecektir olayı.

O zaman kedilerimize kuru bir soğuk olmaması konusunda bizim doğru bilgilendirmemiz onu doğru bir şekilde takip etmeniz o dönem tabii yönlendirmek sonuçta veteriner zaten her şey’e soruyor hani bazen hasta sahipleri bazı şeylerin söyleniyormuş ya da çok önemsemiyor aslında o küçücük şeyler bizim için çok önemli olabiliyor çünkü hayvanlar bişey konuşamıyor bize.

Detay-1

Ancak hasta sahibi konuşabiliyor yanlış bilgi bazen onların hayatına mal olan biliyorum ki kedimiz de koronavirüs tespit edildiği zaman günlük yatılı olarak bakılması gerekiyor eve götürüp evde bakabiliyor muyuz.

Şimdi hastanın durumu da çok önemli çünkü korona virüs’ün bir süre etki ediyor ama Genel durumun çok bozuk olduğu anlar yaşıyoruz mesela şuan bir tane kliniğimizde var ve yoğun bakım mızda.

Dengesi bozuk yemek yemiyor ve Genel durumu çok kötü o yüzden onu kliniğe yatırmak zorundayız ekstralarını iyileştirmek için yoksa korona virüs ve hasta tespit edince biz asla.

Mekanikten pansiyona bırakmıyorsun evini değiştirmiyoruz Odası’nı değiştirmiyoruz yemeğine daha değiştirmez çünkü strese girince her şey hastalığı daha da kötü yapacak.

Hastalığından patlamasını kurumlar üstü bir kediyle oyun oynayayım diye bir bilgi yok konuştum ben oyun oynanmasının sebebi ani bir ilgi göstermek ve stresini dağıtmak için mi.

Detay-2

Yani kediyle oyun oynadınız kedi mutlu oluyor tabii ki stresi ortadan kalkıyor mutlu olan hayvan daha çok timus bezinden.

Uyarılar veriyor halini daha çok bağışıklık sistemi çalışıyor o yüzden daha Ok yani mutlu hayvan zaten strese girmemiş hayvan bağışıklık sistemi daha yüksek hayvan.

Amacımız başka bir kanser gibi heryere yayılıyor ve bağışıklık sistemini düşürüyor bağışıklık sistemine kadar yüksek olursa o virüsle savaşmanın daha iyi oluyor çünkü ben onun ıslak dönemi kuru dönemi sonrasını anlatacağız.

O dönemlerde Ali stres çok önemli oluyor.

Kedimize korona virüs var sa onu hekimden alıp eve getirdik ortam nasıl sistemimize gireceğiz.

Şimdi normalde size bulaşacak hiçbir şey yok mu hocamız tez etmene gerek yok ama akut döneminde.

Kedi sürekli dışkı ile ateşin kendi kendine bile Kon temin ediliyor edebiliyorum ser tiplerde farklı olduğu için bazen kendi dışkısındaki Serhat hep kendinizi tekrar enfekte edip mutasyona uğratabilir o yüzden.

Bizim eve gidene kadar zaten bir protokolümüz oluyor işte belli ilaçlar oluyor belli yiyecekler oluyor bunun dışında tuvalet kapları çok önemli.

Tuvalet kaplı böyle bir hafta iki hafta temizlenmeden kalmıyor en fazla hergün temizleniyor askon konuluyor çamaşır Sevilla tuvalet kapları temizledi tekrar tekrar kol kola yani dışkısıyla temas etmesi engelleniyor.

Kalabalık ortasında birkaç tane tuvalet kabı ve yine aynı hergün çamaşır suyla kabın temizlenmesi yeni kum konulması şeklinde.

Ama bir dönemi var onun ani kutuplaşma dönemi on atlattıktan sonra zaten genelde biraz toparladıktan sonra.

Dokuz aylık bir tedavi süreçle baş çünkü bir kedi korunursa aldıktan sonra onay bulaştırabiliyor bu on aylık dönemi atlatana kadar ilaç tedavisi ve bu bakım onaydan sonra rahatlıyorsunuz.

Burada üst yurtdışı kaynaklardan da bizimde gözlemlediğimiz hastalardan yüksek protein oranı özellikle.

Protein kaynaklarını iyi olan gıdalarla beslememiz gerek yok kuramama formunda da bunlar varsa ıslak mala formunda da var ve kendimizin evde yaptığı hazırladığı özellikle Omega sek sek somon balığı gibi.

Pişirilerek tabii ki balık ağırlıklı beslemek.

En iyi çözümlerden biri evde Peki başka solu haricinde protein yüksek ne verebiliriz.

Yani aslında normalde hani sonradan da başka problemler çıkmasın diye biz her zaman kuru mama konserve mama nın protein kaynağı yüksek kaliteli olanlarını öneriyoruz.

Ama evde hazırlamanız gerekir ki gerekirse de yine protein kaynağı olarak kaliteli Kuzu eti olabilir işte belki de alerjik yaksan da falanın başka bir şeye de mahal vermemek için.

Balık ağırlıklı beslenmeyi öneriyoruz bunun dışında ilimiz isale dönemde.

Balkabağını öneriyorlar sindirim sistemi için işte başkomiserin arttırmak için beni gıdanın içine zencefil küçücük katmak öneriliyor.

Ama bunların hepsi yani en zor aşamalar hazırlanması zor şeyler o yüzden de çoğunlukla biz daha çok.

Sindirim sistemine dokunmayacak bağışıklık sistemini artıracak özel hazırlanmış diyetler öneriyoruz.

Bunun için normalde koran üstü bereket sokağa çıkartılamaz da zaten bulaştı dışkıyla oluyor ve dışarıya dışkısını yaptığında dışarıdaki bütün hasta kedilere.

Paranı virüs bulaştırabiliyor aynı zaman dışarıda daha başka üsler var zaten bağışıklık sistemi düşük bir kedimiz var.

Ve Oba dışarıdan başka bir şey aldığında bu sefer çiftin hastalıklarda sekonder hastalıklar için bağışıklık sistemi düşük.

Kendimizi daha da zorlayabiliyor ve kedinin başka kedilere de risk kaynağı olabiliyor o yüzden kesinlikle dışarı çıkarılmaması.

Beni bir pansiyona bırakıldığında AK yada öyle bir ortama bırakıldı da mutlaka hastalıklı olduğu uyarılması gerekmektedir.

Karagöz Keler de ilk etapta ateş görülüyor yada enfeksiyon bazen La firmalarına falan yayılabiliyor o dönemde ateşli bir dönem olabiliyor.

Ateşinle siz düşüremezsiniz çünkü sizin kullanabileceğiniz ateş düşüncelerin ço o ve dostları kediler için toksik olabiliyor özellikle karaciğer hastalıklarına neden olabiliyor karaciğer toksisitesine neden olabiliyor.

Ve böyle bir çok hasta kliniğimize geldi acil olarak.

O yüzden siz hiçbir şey yapmıyorsunuz ki insana ne gibi hal mali riski çok fazla yok siz ateşinin olduğunu nereden fark edebiliyorsunuz bir kedi halsizleşiyor kedinin kulakları daha sıcak oluyor eğer bir dereceniz varsa.

Annesinden ölçülüyor ve ateş otuz dokuz buçuğun üzerine çıktığında ateş var demektir Mehmet en etmenize gidiyorsunuz kendiniz bir müdahale yapmıyorsunuz otuz dokuz uçak ateşin olmak otuz dokuz buçuğa kadar normal kabul ediliyor onun üstündeki ateşli ve tene etme tanışıyorsunuz ya da gidiyoruz.

Kendimizi kurulmamış olduğundan şüphelendik fakat o anda hiç belki ulaşamıyoruz belirti larda patlak vermeye başladı ilk etapta bizimle kim oluşana kadar yapabileceğim bir şeyler var mıdır.

Bence yoktur çünkü Kore de biraz böyle acil olan bir şey değildir hani acil bir müdahale yapacağınız mutlaka bir iki gün içinde kuran Örs ettiği için Ekim ulaşırsınız San insanların evde yapacağı bir şey yok çünkü tespit edilmesi.

Hangi organların tutulduğu ya da ıslak ekmek kuru sırf ben mi döndü.

Hayvanın başka sistem nasıl olduğunu ancak veteriner bile hani çoğu veterinere gittiğinde veteriner bile ilk başta anlayamayabiliyor.

Yada bu yanlış teşhis koyabiliyor çünkü çok kapsamlı zor bir hastalık.

Ancak laboratuvar testleri ile ortaya çıkan bir şey.

O yüzden sizin onu kendinizin tespit etmesi imkansız.

Ama şöyle bir şey olabilir ve sokaktan bir kedi alırsanız biz mesela gelen hastalarımız oluyor arası dışardan kedi almayın alırsanız da başka bir odaya koyun kesinlikle kediler lizin tuvalet ile temas ettirmeyin.

Peki derinize temas etmemize gelene kadar.

Bu ne.

Burada müzik alanında zaten sindirim sisteminde ishal işte böyle nezle gibi hastalık yapan bir üst sindirim sisteminde bağırsaklarda özellikle bu eden umuda kreplerin içine giriyorlar ve orada.

Senelerce yaşıyorlar bağışıklık sistemi düştüğünde aşı olduğunda anestezi’ye girdiğinde pansiyona bırakıldığında camdan düştüğünde eve başka bir kedi aldığında yani strese geleceği her şeyde.

Hayvanın oğlu mutasyon yani o bir üsler oralardan bağırsaklardan çıkarak mutasyona uğruyorlar.

Ve iki yüz elli binden fazla sera tipi olduğu için hani o kadar çok.

Farklı yere gidip farklı hastalık oluşturabiliyor kediden kediye ırktan ırka.

Değişik semptomlar gösterebiliyor mutasyona gidip işte dediğim gibi ıslak damarsız bölgelerine yerleşim kurası de çeşitli organları özellikle böbrek ve karaciğere.

Yerleşik bazen sinde sinir sistemine yani beyne yerleştiği görülüyor bu şekilde organlara yayılım gösteriyor bunu.

Aslında kurana teslim yaptırdığımızda hayvanın korunan olup olmadığını görürüz.

Ondan sonraki Avatar seslerine de kuranın herhangi bir organa zarar verdi yani ben dönüşüp dönüşmediğini.

Aşağı aykırı anlarız bundan sonra da koruma ile ilgili yeni dönmemesi için bir tedavi programı ya da koruma programı düzenlememiz gerekli tüm kurum teşhis koyulan bir kedi.

Hekime geldiği zaman başka bir suç olay olması gözlenebiliyor bu ya başka bir vakaya dönüşmüş olma ihtimali var mıdır.

Varsın bir başında çok fazla geliyor işte o yüzden kuranın testi pozitif çıktığında illa o hayvan tip değildir sunan insanlarla bunu iyice öğrensin çocuk oranı testi.

Yüzde doksan hayvanda pozitif çıkabilir özellikle maalesef.

Yine satılan petshoplarda satılan ons koca iş bir ateş gibi ırk hayvanlar çok hassas oluyorlar.

Bunlar çok fazla olabiliyor annesinden geçebiliyor yine sokaktaki hayvanlarla barınakların alansal neden hayvanlarda.

Ve bazen de kendi evinizdeki hayvanlarla olabiliyor.

Bizim kalemize gelen böyle enteresan vakalar var oyüzden bütün testlerini yapmak istiyoruz evet en son gelen akciğer göğüs boşuna sıvı dolan bir kedide.

Tik teşhisi konulmuştu korana virüsü pozitifti.

Ama kendinin bütün testleri ile uyumsuzluğu yani filmi olan bir kedi de er bin bulabilen orana işte karaciğer enzim darbe gezme hiçbirşeyi kedi ile uyumlu değildi.

Daha sonra yapılan mahallerde kedi’nin dört aylık da kalp hastası çıktı doğuştan bir kalp hastası olduğu göz boşluğuna sıvının kalp yüzünden de olduğu ortaya çıktı ve onunla ilgili bir tedavi oldum ve kedi iyileşti.

Cora Nevruz pozitifti fit değildi ve kalp hastasıydı bazen işte onlar gözden kaçmasın diye o testlere önem düzgün bir şekilde yapmamız gerektiğine başka bir kedi de sinir sistemi tutulumu olarak gelmişti bize.

Para görsün Five dönüşünü aslında onun da afetle ilgili değerlerin normal değil toksoplazma testi yapıldığında toksoplazmoz pozitif çıktı.

Hiç tevfikle alakalı değildi Kore nasıl pozitif çıktığı halde o yüzden BM etkinlikle takip ettiğimiz.

İşte koronavirüs pozitif çıkar ama hiçbir belirtisi göstermeyen on beş yirmi tane hastamız.

Yine kuru tutulum dolan böyle yüzlerce hastamız var takip ediyoruz onları sürekli kontrollerini yapıyoruz hasta çok.

Korkunç değilse ratip korkunç değilse takip edilebilir düzgün bakım yapılırsa ne uzun yaşatılabilir hayvanlar su ama tabii ki normal sağlıklı bir hayvan kadar yaşadılar.

Ayrıca Kontrol Et

Types and How to Properly Feed Your Cat

How Much Should a Cat Be Fed: A Comprehensive Guide

Introduction Feeding your cat the right amount of food is crucial for their overall health …