Parvo Cat Disease
Parvo Cat Disease

Kedilerde Böbrek yetmezliği

kidney failure in cats Kediler için böbrek sağlığı hayati önem taşır. Ciddi sorunlar yaratabilen rahatsızlıklar arasında kedilerde böbrek yetmezliği en sık görülenlerden biridir. Kedilerin böbrek sağlığı ile ilgili bilgiye sahip olmanız evcil dostunuzun hayatını kurtarmanızı sağlayabilir.

Yapılan araştırmalar, her üç kediden birinde böbrek hastalıklarının görülebildiğini ortaya koymaktadır. Böbrek yetmezliği, organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği anlamına gelir.

Hastalık, genellikle ileri düzeyde fark edilir ve vücuttaki hasarı oldukça fazla görülür. Erken teşhisin önemli olduğu böbrek yetmezliğinde kronik ve akut hastalığa rastlanır.

Her iki durumda da veteriner hekim desteği ve acil müdahale şarttır.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Kedilerde böbrek yetmezliği olduğunda en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Kediniz sık sık idrar yapabilir. 
 • Kum kabının dışına çiş yapabilir. 
 • Boğaz ağrısı ve ağız ülseri görülebilir. 
 • Çok su içmesi belirtilerden biri olabilir. 
 • İştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı belirtiler arasındadır. 
 • Kusma, ishal, idrar yapma esnasında kan gelmesi hastalık semptomlarındandır. 
 • Ağız kokusu görülebilir. 
 • Kediler daha çok uyuma ihtiyacı hissedebilir. 
 • Tüylerinde matlaşma ve kuruluk böbrek sorunlarının işaretidir. 
 • Kabızlık çekebilir. 
 • Kedinin depresif ruh halinde olması, halsiz ve yorgun hissetmesi böbrek sorunları nedeniyle görülen değişiklikler arasındadır. 

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde böbrek yetmezliğinin farklı birçok nedeni olabilir. Bazı türlerin genetik olarak hastalığa daha yatkın olduğu bilinir.

Uzun tüylü İran kedileri, siyam cinsi kediler ve Ankara kedileri daha sık böbrek yetmezliği çeker. Kedinin böbreklerindeki kan veya idrar akışı azaldığında yetmezlik başlayabilir.

Yüksek tansiyon ve kanser böbrek yetmezliğine yol açabilir. Böbrek taşı oluşmuşsa yetmezlik ile sonuçlanabilir. Böbrek tübüllerinde ve destekleyici dokularda iltihaplanma olduğunda yetmezlik görülebilir.

Kedi, zehirli kimyasallar yuttuğunda böbrek yetmezliği çekebilir. İleri derecedeki diş hastalıklarının böbrek hastalıklarına neden olduğu gözlenmiştir.

Hastalıklar genellikle yedi yaş ve üzerindeki kedilerde daha sık görülür. Kedi, fosfor içeriği ve protein miktarı yüksek mamalar yiyorsa hastalık daha hızlı ilerleyebilir.

Toksinlere maruz kalabilen sokak kedilerinin böbrek sorunları yaşama ihtimali oldukça fazladır. Kedilerin, insanlar için oldukça hafif olan bazı ilaçları yutması da onların zehirlenmesine ve böbrek yetmezliği çekmesine sebep verebilir.

İlaçları ve kimyasal maddeleri kedilerin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmelisiniz. 

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Olur?

Böbrek hastalıklarının tedavisi uzman veteriner hekimlerce kararlaştırılır. Özellikle ileri yaştaki kedilerde böbrek rahatsızlıkları ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden uzman desteği almalısınız.

Hatalık teşhisi muayene ve tahliller sonucu konularak tedaviye başlanır. İlaç tedavisinin yanı sıra mama değişimi ve diyet programı da sürece eklenebilir. Düşük proteinli mama kullanımı tavsiye edilebilir.

Özellikle böbrek yetmezliğine kalıtımsal olarak yatkın olan cinslerin muayenesinin aksatılmaması ve sık sık doktor kontrolünden geçirilmesi önerilir. Hastalığın birçok sebebi olduğu için spesifik bir tedavi yöntemi söylemek zordur.

Tedavinin süresi, yöntemi ve nedenin ortadan kaldırılması için yol gösterecek ve yardımcı olacak kişi veteriner hekiminizdir. 

Kedinizde böbrek yetmezliği belirtileri görüyorsanız vakit kaybetmeden veterineriniz ile görüşmeli ve onu muayeneye götürmelisiniz.

Veterineriniz tahlillerle kısa sürede hastalık teşhisini yaparak tedaviye başlayabilir. Böbrek yetmezliği belirtileri, başka birçok hastalık nedeniyle de görülebilir. Kedilerin zaman zaman kusmasına veya size kızdığı için kum kabının dışına çiş yapmasına rastlanabilir.

En ufak belirtide panik yapmak yersizdir ancak temkinli olmak ve erken teşhis önem arz eder. Bu nedenle sakin kalarak ara ara kedinizin kontrollerini yaptırmalı, aşılarını ve veteriner randevularını aksatmamalısınız.

Evcil dostunuzun ruh halini gözlemlemeli, kumunu değiştirirken bir sorun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. 

Ayrıca Kontrol Et

Types and How to Properly Feed Your Cat

How Much Should a Cat Be Fed: A Comprehensive Guide

Introduction Feeding your cat the right amount of food is crucial for their overall health …