kedilerde-doğum
kedilerde-doğum

Kediler Nasıl Doğum Yapar?

Hiç şüphesiz, hayvan severlerin sahiplenmek için en çok tercih ettiği hayvanlardan biri kedidir. Kedilerin insana huzur veren hayvanlar olduğu bilinmektedir. Eğer bir dişi kediye sahipseniz ve kısırlaştırmadıysanız, kedinizin doğumuna şahit olmanız kaçınılmazdır.

Kedilerde Doğum Belirtileri

Kedinizin doğumu yaklaştığında huzursuzlanır ve bu durumu hareketleri ile belli eder.

Kedinizin doğumunun yaklaştığını belirten durumlar şöyledir;

  • Doğumu gerçekleştireceği yer arayışına girer
  • Doğum yaklaştıkça mırıldanma ve miyavlama artar
  • Vücudunda, özellikle de karın bölgesinde kasılmalar başlar
  • Nefes alış verişi hızlanır

Doğumu yaklaşan kedinize bu süreçte yardımcı olmanız gerekmektedir. Kedinizin doğumunu gerçekleştirmesi için sıcak, yumuşak bir alan hazırlamalısınız. Doğumun gerçekleştirileceği yer kedinizin kendini rahat, huzurlu hissedeceği ve kuytu bir yer olmalıdır.

Kedinizi rahatlatmak için, karın bölgesine masaj yapıp, ona olan sevginizi belli etmelisiniz. Sevildiğini ve güvende olduğunu hisseden kedinizin huzursuzluğu bir nebze olsun azalacaktır.

Kedilerde Doğum Anı

Kedinizin kasılmaları çok sıklaştığında doğum başlamış demektir. Yavru kediler doğmadan önce, anne kediden kırmızımsı bir akıntı gelir. Bu durum, artık yavru kedilerin doğması demektir. Plasenta ile birlikte yavru kedi dünyaya gelir.

Kediniz doğum sırasında bir bacağını kaldırıp, yavru kedinin doğduğunu görmek ister ve ardından doğan yavrusunu yalamaya başlar. Ardından plasentayı ve göbek bağını yiyerek, yavruları göbek bağından ayırır.

Eğer kediniz birden fazla yavru dünyaya getirecekse, her doğumun arası en az 30 dakika sürecektir. Bu süre 2 saate kadar çıkabilmektedir.

Kedinizin kasılmaları, huzursuz hali bitmişse ve aradan 24 saat geçmişse doğum tamamen bitmiş demektir. Dişi kediler ortalama 5 yavru doğurmaktadır. Yavru kediler genellikle 90 ile 110 gram ağırlığında olmaktadır.

Kedilerde Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

Her aşamada olduğu gibi, doğum sonrasında da hem kedinize, hem de yavrulara sevgi ve şefkatle yardımcı olmalısınız. Yavru kedilerin annesini emmesine yardım etmelisiniz. Çünkü biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de ilk anne sütü bağışıklık açısından çok önemlidir.

Her yavruyu dikkatle gözlemleyip, annesini emdiğinden emin olmalısınız. Anne kedi yavrularını temizleyemiyorsa, siz nemli bir bez yardımıyla yavru kedileri temizlemelisiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Conjunctivitis in Cats: Symptoms, Causes, and Treatment

Kedilerin Davranış Bozukluklarıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Kedi davranış bozukluğu birçok kişinin bildiği gibi, kediler tamamen özgür olmayı ve özgürce hareket etmeyi …