Diarrhoea in Cats: Causes and Treatment
Diarrhoea in Cats: Causes and Treatment

Kediler Evde Yalnız Kalabilir Mi? Uzun Süre Evde Kalabilir Mi?

Kediler kimimizin sevdiği kimimizin ise “nankör” olarak nitelendirdiği, aslında akıllı ve bağımsız hayvanlardır. Eğer kedileri seven taraftaysanız ve bir kediyle yakın arkadaşsanız. Aslında bir bakıma bir kedi ebeveyni oluyorsunuz. Tabii önemli işleriniz yüzünden eğer kedinizi bırakacak bir yeriniz yoksa. Kedinizi evde yalnız bırakmak zorunda da kalabilirsiniz. Ayrıca bazı yerler evcil hayvanlarımızı kabul etmeyebiliyor.

Bu gibi durumlarda geriye kalan seçenek onları evde yalnız bırakmak yada otel oluyor. Peki ya kedilerin yalnız kalma limiti ne kadardır, evlerde yalnız kalabilirler mi?

Kediler ve Yalnızlık Arasındaki İlişki

Kediler karakterlerine, yaşlarına, ve cinslerine bağlı olarak aynı insanlar gibi, yalnızlık adına ruhsal açıdan zorluk çekebilirler, bizlerle ilişkisi bile bozulabilir ya da aksine çok sakin bir tavır sergileyebilirler.

Bu durum değişkenlik gösterebilir. Sonuçta yalnızlık durumunda sıkılabilirler ve kendilerine bir şekilde zarar verebilirler. Böyle bir durum oluşacaksa, elektriksel sorunlardan ve kesici aletlerden uzak durmalarını sağlamamız gerekir. kedinizi evde yalnız kalabilir

Çünkü psikolojik sorunlara yol açılırsa ve ciddi şekilde etkilenirlerse bu durum fiziksel sağlıklarını da etkileyebilir. YKS (Yalnızlık Kaygısı Sendromu) hissedebilirler. Bu, sizin evden ayrılacağınızı anladığı ve streslenmeye başladığı duruma verilen isimdir.

Kediler ve Ev Ortamı

Kediler herhangi bir ortamda, özellikle de evde yalnız kalabilirler fakat bu süre 1-2 günü geçmemelidir.

Genel olarak, veterinerler de kedileri yirmi dört saate kadar. Yalnız bırakmanın bir sorun teşkil etmeyeceğini söylüyor. Ama daha fazlası için işler değişebilir.

Aynı zamanda, bazen kediler evdeki ufak tefek dekorasyon değişikliklerini bile anlayabiliyorlar. Bu durum onları etkileyip ortama yabancılaşmalarına ve agresifleşmelerine neden olabiliyor.

Ayrıca öte yandan da evde başlarını belaya sokmadan durabilen nadir hayvanlardandır. Özellikle mamaları ve suları varsa değmeyin keyiflerine!

Kedileri Yalnız Hissettirmemek

Kedinizi bu gibi durumlarda bir yakınınıza bırakma fırsatınız yoksa. Onları özel kedi otellerinde konaklama şansı sağlayabilirsiniz. Yine de en sevdiği yemekler ve oyuncaklar. Onu belirli bir süre daha meşgul etmeye ve oyalamaya yetecektir. Aynı zamanda evin güvenliği de gözden kaçmamalıdır. kedinizi evde yalnız kalabilir

Girişler, çıkışlar ve kilitler kontrol edilmelidir ki meraklı kedilerimizin evden dışarıya çıkması mümkün kılınmasın.

Ayrıca Kontrol Et

Vaccinations for Cats

Vaccinations for Cats: A Comprehensive Guide to Keeping Your Feline Friend Healthy

Vaccinations are essential for maintaining the health and well-being of your cat. They protect against …