Kediye-nasıl-ceza-verilir
Kediye-nasıl-ceza-verilir

Kedi Nasıl Cezalandırılmalı?

Kediye nasıl ceza verilir. Kediler, insan davranışlarını çok yakından hissederler. İnsanların o anki sinir, heyecan, üzüntü veya öfkeleri kedilere anında yansır. Bu durum kedi eğitimi için oldukça büyük bir avantajdır.

Sahipleri kedilerine yaramazlıkları karşısında ne hissettiklerini yansıtırlarsa kediler buna kısa süre içinde dönüş yapacaklardır. Kediler cezalandırılmamalı ancak eğitilmelidir. “Cezalandırmak” tan kasıt tam olarak eğitimdir. Kedilere karşı ceza- eğitim yöntemlerini şöyle sıralamak mümkündür;

Su Sıkmak

Kediye nasıl ceza verilir. Kedi sahiplerinden ve veterinerlerden sıkça duyulan cümle kedilerin sudan hoşlanmadıklarıdır.

Kediler yapmaması gereken bir şeyi yaptıklarında tüylerine elle veya minik bir su tabancası ile sıkılan su, onları bu davranışı bir daha yapmamaya itecektir.

Yumuşak Bir Cisimle Temas Etmek

Kediler sakıncalı bir şey yaptıklarında tüylerine hafifçe değdirilen havlu, tül, peçete gibi cisimler bir daha aynı hareketi yaptıklarında zarar göreceklerini hissettirecektir.

Yüksek Ses

Çok yüksek olmamakla birlikte kedilere karşı yükselen ses onları yapmakta oldukları tavırdan kısa sürede vazgeçirecektir.

Parmak ile İşaret

Kediler burunlarına doğru yaklaşan parmaklardan tehdit mesajı alırlar ve bu durum onları geri çeker.

Kediler, insan hislerini çok iyi algıladıkları gibi aynı zamanda çok fazla yüksek ses ve temastan hoşlanmazlar. Bundan dolayı kedilerin psikolojisi açısından onlara hassas yaklaşmak oldukça önem arz eder.

Duygusal ve fiziksel pek çok sebepten etkilenen kedilere karşı duyarlı olmak gerekmektedir.

Aynı zamanda yukarıdaki maddelerin şiddetini ve yoğunluğunu artırmamak gerekmektedir. Aksi halde kediler sahiplerinden uzaklaşırlar.

Kedilerin hassas iç organları vardır ve bundan dolayı sert ve ani müdahaleler kedilere zarar verebilir. Tüm bunlar dikkate alınıp yukarıdaki maddeler makul boyutlarda yapıldığında kediler ne yapıp ne yapmamaları gerektiğini öğrenecektir. Böylece ne yaptığını bilen kedi ve sakin sahibi arasında ilişki daha sağlıklı hale gelecektir.

İki taraf da konfor alanlarını korumuş olacaktır. Çok fazla sarılmak veya kucaklanmak kedilere göre değildir.

Bundan dolayı sahiplerinin bu konulara dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde çok sarılma sonucu sıkılan kedi de sahibine tırnakları ile zarar verebilir.

Kediye nasıl ceza verilir. Son olarak kediler en çok hareketli cisimlerden etkilenirler yani sahibinin el ve parmak hareketleri kedilere doğru mesajı verir.

Ayrıca Kontrol Et

Vaccinations for Cats

Vaccinations for Cats: A Comprehensive Guide to Keeping Your Feline Friend Healthy

Vaccinations are essential for maintaining the health and well-being of your cat. They protect against …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir